Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Włochy za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Włochy jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Włochy.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Włochy, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 551 punktów odbioru w Włochy. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Włochy, na południu Europy, są znane ze swej bogatej kultury, wspaniałego klimatu i pięknej przyrody. Kraj ten cieszy się dużą ilością wielkich jezior, która latem przyciąga rzesze turystów. Włochy słyną też z romantycznych miast, gdzie można odnaleźć ślady antycznej kultury. Można w nich zasmakować włoskiej kuchni a ludzie przywitają cię w przyjazny i otwarty sposób.
W przeszłości, obecne terytorium Włoch było zamieszkiwane przez wielu ludzi. Na południu kraju miasta były zakładane głównie przez Greków, a północ była rządzona przez Etrusków. W centrum znajdował się region Lacjum wraz z Rzymem będącym jego najważniejszym miastem. To tam żyli Rzymianie. Rzym stał się jeszcze potężniejszy w trzecim i czwartym wieku przed naszą erą, kiedy zdołał pokonać Greków i Etrusków.
Rzymianie nie poprzestali na poszerzaniu swojego terytorium. Między latami 60-50 p.n.e., znany rzymski władca Juliusz Cezar podbił Galię (obecna Francja) oraz część terenów, które dziś wchodzą w skład Włoch. Dwieście lat później, prawie cała Europa znajdowała się pod panowaniem Rzymian a ich kultura przeniosła się do wielu państw. Jedynie plemiona germańskie nie uległy podbojom rzymskim.
Po śmierci ostatniego "Wielkiego Cesarza", Marka Aureliusza, sytuacja wielkiego imperium zaczęła ulegać pogorszeniu. Pod koniec IV wieku naszej ery, potężne imperium upadło. Rzymskie Cesarstwo było zbyt wielkie aby móc nim sterować z centrali a jednocześnie zadbać o odpowiednią obronę granic. Cesarstwo było podzielone na dwie części: zachodnia część z Rzymem jako stolicą oraz wschodnia część ze stolicą w Konstantynopolu. Zachodnie imperium było okupowane przez plemiona germańskie. Cesarstwo rozpadło się na oddzielne podmioty.
XIV wiek przyniósł zwrot. Florencja, Mediolan, Piza, Genua oraz Wenecja rozkwitały w średniowieczu stając się bogatymi miastami kupieckimi. Włochy stały się kulturalnym centrum Europy. Państwo to szczyciło się swoją sztuką, literaturą, polityką czy nauką. Postaci takie jaki Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Dante, Machiavelli czy Galileusz pojawiły się tej epoce. Włoscy podróżnicy tacy jak Marco Polo czy Krzysztof Kolumb pozostają sławni do dzisiaj.
Pod koniec XVIII wieku, Francja pod panowaniem Napoleona zdołała podbić Włochy. Napoleon utracił władzę, kiedy Anglicy wraz z Rosjanami pokonali Francuzów. W 1870 roku doszło do unifikacji Włoch. Podczas I wojny światowej państwo początkowo pozostało naturalne ale później dołączyło do państw alianckich. Po wojnie, Włochy musiały się zmagać z kryzysem natury społecznej, politycznej oraz ekonomicznej. W 1922 roku faszystowski dyktator Benito Mussolini zdobył władzę i ogłosił siebie wodzem. Jego celem było utworzenie nowego Imperium Rzymskiego.
Podczas II-ej wojny światowej, Mussolini, był sojusznikiem Hitlera i walczył przeciwko Wielkiej Brytanii oraz Francji. Niemcy i Włochy przegrały a Mussoliniego zamordowano. Monarchia została obalona, a Włochy stały się republiką. Dzięki pomocy finansowej Stanów Zjednoczonych, państwo zdołało wyjść na prostą. Włochy stały się członkiem NATO (Pakt Północnoatlantycki) oraz Unii Europejskiej. Do dziś kraj charakteryzuje się niestabilnością rządów.
Włochy to bardzo silnie zaludniony kraj. W sumie państwo liczy ponad 58 milionów osób. Rzym ma 2.7 miliona mieszkańców, zaś Mediolan ponad milion. We Włoszech żyją też dwa miliony osób o obcym pochodzeniu. Wielu z nich pochodzi a Albanii, Maroka, Rumunii, Chin oraz Ukrainy.
Większość Włochów (87%) to wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego. Do 1984 roku, rzymskokatolicyzm był religią państwową. Ponadto, kraj zamieszkuje około 500,000 protestantów oraz 35,000 żydów. W związku z imigracją z Afryki, liczba muzułmanów wyraźnie się zwiększyła.
Oficjalnym językiem Włoch jest włoski. Około 75% wszystkich włoskich słów ma korzenie łacińskie. Podczas zjednoczenia Włoch (koniec XIX wieku) włoskim posługiwało się zaledwie 3% populacji. Włoski był głównie językiem pisanym. Włochy składały się z wielu regionów językowych. Aby stać się jednym państwem, potrzebowały jednego języka: włoskiego. Włoski stał się prawdziwie językiem narodowym wraz z pojawieniem się telewizji. Niemniej jednak, obecnie nadal istnieją mniejszości posługujące się innym rdzennym językiem. Przykładem może być niemiecki, francuski, słoweński, kataloński, albański czy sardyński.
Ślady z epoki antycznego Rzymu znajdują się w praktycznie w całej Europie. Włoska kultura przyczyniła się w wielkim stopniu do rozwoju cywilizacji europejskiej. Włoska sztuka, literatura, architektura, film czy muzyka stały się znane na całym świecie. Włosi często przywiązują większą wagę do miejsca swoich urodzin niż do samego kraju. Są przyjaźni i gościnni. Uważają rodzinę i przyjaciół za bardzo ważnych. Lubią dobre jedzenie i sport. Na południu Włoch można zaznać prawdziwego włoskiego temperamentu: żywych gestów, innego poziomu głośności rozmowy a także fanatycznych i pełnych pasji postaw.
Włoska konstytucja pochodzi z 1948 roku. Państwo posiada dwuizbowy parlament: Izbę Deputowanych (630 członków) oraz Senat (315 członków). Prezydent jest wybierany co siedem lat przez członków parlamentu oraz trzech reprezentantów z rad regionalnych. Włochy podzielone są na 20 regionów i każdy z nich ma swój własny rząd. Prezydent mianuje premiera, który z kolei mianuje ministrów.
Włoska polityka nie należy do najstabilniejszych. Od czasów II-ej wojny światowej, państwo miało ponad 60 różnych rządów, prawicowych i lewicowych. Co pięć lat obywatele włoscy głosują na przedstawicieli parlamentu oraz rad regionalnych. Często dochodzi do przyśpieszonych wyborów. Jednocześnie, polityka tego kraju charakteryzuje się korupcją.
W 1994 roku Silvio Berlusconi, centroprawicowy magnat mediowy został premierem Włoch. W tym samym roku był zmuszony zrezygnować, po czym nastało wiele rządów lewicowych. W maju 1999 Carlo Azeglio Ciampi został wybrany prezydentem. Nowy (lewicowy) rząd został utworzony na którego czele stanął tym razem były komunista. Rząd ten był u władzy do 2000 roku, kiedy to został zastąpiony na krótko nowym na czele z centrolewicowym Giuliano Amato. 13 maja 2001 roku Berlusconi ponownie został premierem Włoch.
Obecnym prezydentem Włoch jest polityk lewicowy, Giorgio Napolitano. Został wybrany w maju 2006.
Do II wojny światowej, Włochy były państwem rolniczym. Ludzie żyli głównie z uprawy roli. Później, przemysł odbił się od dna a ekonomia zaczęła się rozwijać. Do tej pory, utrzymuje się duża różnica między północą a południem kraju. Przemysł jest dużo lepiej rozwinięty na północy niż na południu. Południe kraju jest w dalszym ciągu głównie rolnicze, a przemysł jest w stanie przetrwać tylko dzięki pomocy rządu.
W latach 80-ych, dług narodowy kraju rósł podobnie jak bezrobocie. Jednak włoska gospodarka zdołała wyjść z kryzysu kilka lat później. Wiele osób znalazło pracę w usługach i przemyśle. W zakresie przemysłu, doszło do zmiany z sektora spożywczego i tekstylnego w kierunku technologii, stali czy produktów chemicznych.
We Włoszech większość stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. To przede wszystkim rodzinne biznesy, które wyspecjalizowały się w określonych rynkach. Te firmy w przeważającej liczbie znajdują się na północy kraju. Duże gałęzie przemysłu to głównie przemysł maszynowy, motoryzacyjny, chemiczny, farmaceutyczny, elektryczny, modowy czy odzieżowy. Wiele z tego rodzaju produktów jest eksportowanych do reszty państw europejskich. Dodatkowo, Włochy eksportują wino oraz produkty spożywcze.
Kraj nie posiada właściwie żadnych surowców, a co za tym idzie są one importowane. To też powoduje, że Włochy od lat mają deficyt budżetowy: kraj importuje więcej niż eksportuje. Ponadto, inflacja i bezrobocie pozostają problemami gospodarczymi. Wiele firm oraz przemysłów jest w rękach państwa. Prywatyzacja powinna uskutecznić relacje biznesowe i zmniejszyć dług rządowy.
Całkowita powierzchnia kraju zajmuje 301,323 kilometry kwadratowe. Włochy to głównie półwysep. Jego kształt zaoowocował nazwą "buta włoskiego". Największymi wyspami jest Sycylia i Sardynia. Włochy otoczone są Morzem Śródziemnym, Adriatykiem, Morzem Jońskim, Tyrreńskim i Liguryjskim. Swoisty kręgosłup Włoch stanowią Apeniny. Na północy ten łańcuch górski łączy się z Alpami. Góry w tamtym rejonie tworzą naturalną granicę z Austrią i Szwajcarią. Włochy graniczą również z Francją i Słowenią.
Na północy kraju znajduje się wiele wielkich jezior w tym Jezioro Maggiore, Como, Isea czy Garda. Znane wulkany znajdują się z kolei na południu Włoch. Wezuwiusz znajduje się niedaleko Neapolu, Etna jest aktywna na Sycylii a Stromboli znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Najdłuższą rzeką Włoch jest Po. Rzeka ma swoje źródła blisko francuskiej granicy i dalej wpływa do morza niedaleko Wenecji. Po ma wiele dopływów, które docierają do morza poprzez Alpy, Apeniny oraz Dolomity. Inne ważne rzeki to Tyber, Adige i Arno.
We Włoszech istnieją dwa niezależne państwa: Watykan i San Marino. Kościół rzymskokatolicki jest zarządzany z Państwa Watykańskiego. Papież jest głową tego państwa.
W odniesieniu do klimatu, Włochy są podzielone na trzy strefy. Górska północ ma alpejski klimat z chłodną zimą i ciepłym latem. Południe Włoch jest suche i gorące. Pozostała strefa ma klimat śródziemnomorski: przyjemne lata i delikatne zimy. Najwięcej opadów przypada na jesień i wiosnę.
Włochy posiadają szeroką sieć dobrze utrzymanych dróg. Na autostradach znajdują się bramki. Główna autostrada znajduje się na zachodzie kraju: "autostrade del sole". Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe (zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu). Korzystanie z telefonu komórkowego jest zabronione podczas jazdy. Ograniczenia prędkości są wyznaczone w kilometrach.
Miasta we Włoszech są skomunikowane dzięki wielu świetnym firmom autokarowym. Dodatkowo, w licznych miastach funkcjonują miejscowe połączenia autobusowe. Jeśli podróżujesz autobusem regionalnym, możesz kupić bilet w samym pojeździe. Miejskie autobusy wymagają wcześniej zakupionych biletów. Można je nabyć w miejscowych kioskach (tabaccheria). SITA S.p.a. jest dużą firmą autokarową obsługującą trasy regionalne i krajowe we Włoszech.
Kraj posiada również przyzwoitą sieć połączeń kolejowych. Sieć nie jest idealna, ale pociąg jest często bardzo skutecznym środkiem transportu. Ponadto, ceny są niskie. Większość sieci jest w rękach Trenitalia S.p.a. W całości, tory mają długość ok. 16,000 kilometrów. W miastach można również podróżować tramwajem i metrem.
Włochy posiadają krajowe i międzynarodowe połączenia promowe. Międzynarodowe promy kursują między innymi do Chorwacji i Grecji. Typowe krajowe połączenie to prom do Sycylii. Głównym portem jest Genua.
Duże odległości we Włoszech mogą być pokonane również samolotem. Ponadto, wielu obcokrajowców dociera do kraju właśnie drogą lotniczą. Największe (międzynarodowe) włoskie lotniska ulokowane są blisko Rzymu i Mediolanu: Międzynarodowe Lotnisko Fiumicino - Rzym, Międzynarodowe Lotnisko Mediolan - Malpensa oraz Międzynarodowe Lotnisko Mediolan-Linate. Inne lotniska to np. Międzynarodowe Lotnisko Triest i Międzynarodowe Lotnisko Palermo. Narodowym przewoźnikiem jest Alitalia.
Włochy leżą w strefie czasu środkowoeuropejskiego (GMT +1). Czas letni obowiązuje latem.
Włoskie dania są często nieskomplikowane, ale dzięki świeżym produktom oraz wybornej kombinacji składników włoska kuchnia zyskała uznanie na całym świecie. Wszyscy wiedzą czym jest makaron lub pizza. Włosi poświęcają czas na to by nacieszyć się obiadem lub kolacją. Zwykle zaczynają posiłek od tzw. "antipasta" czyli przystawki. Gdy jedzą makaron lub risotto często zamawiają sałatkę. Ponadto, ser jest wykorzystywany w posiłkach, tj. mozzarella, ricotta czy gorgonzola. Dania są przygotowywane z cebulą, czosnkiem i pomidorami. Jako deser, warto polecić wspaniałe włoskie lody. Wiele osób pije cappuccino (przed 11 rano) oraz espresso. Najpopularniejszym napojem we Włoszech jest wino zwane Chianti.
Włosi jedzą późno, co oznacza, że restauracje są otwarte nawet o 8 wieczorem. Jakość restauracji jest przyzwoita a dania w przystępnych cenach. Jeśli zdecydujesz się na wypicie napoju przy barze, często jest to tańsze niż siedząc przy stoliku lub na dworze.
Domki wczasowe są wynajmowane niemal w całych Włoszech. W turystycznych miejscowościach można również wynająć mieszkanie. Ponadto, na miejscu znajduje się też wiele pól kempingowych, a większość z nich jest w pobliżu dużych jezior. Możesz przyjechać z własną przyczepą lub namiotem, ale zawsze będzie też istniała opcja wynajmu na miejscu. Ostatecznie, możesz zdecydować się na nocleg w hotelu. Szczególnie w dużych miastach i znanych lokalizacjach jest wystarczająco dużo hoteli, ale również w mniejszych miejscowościach jest szansa na znalezienie przyzwoitego noclegu.
Celem uzyskania dokładniejszej informacji na temat Włoch, zalecamy skorzystanie z Google oraz następujących linków:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.