Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Malta za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Malta jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Malta.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Malta, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 28 punktów odbioru w Malta. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Wyspa Malta jest niewielkim państwem położonym na Morzu Śródziemnym. Stolicą jest Valletta. Miasto ma blisko dziesięć tysięcy mieszkańców. Aczkolwiek nie jest to największe miasto. Tym jest Birkirkara. Wszystkie miejscowości na Malcie są małe. Valletta to piękne miasto. Centrum stolicy z późnego średniowiecza nadal posiada nietknięte mury i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 1980 roku.
Poza Vallettą na Malce jest wiele wspaniałych miejsc. Wyspa stanowi atrakcję turystyczną nie bez powodu. Historia wyraźnie zaznaczyła tu swą obecność. Na dwóch wyspach składających się na państwo: Malta i Gozo; znajdują się megalityczne świątynie, których historia sięga czasów prehistorycznych. Gozo jest drugą pod względem wielkości wyspą republiki. Ciekawostkę historyczną stanowi fakt, iż Rycerze Maltańscy zaczerpnęli swe miano od rycerzy rzymskokatolickich, którzy przebywali na wyspie. Nadal można podziwiać pozostałości po ich budowlach.
Poza tymi wszystkimi interesującymi zabytkami historycznymi, warto postarać się o odwiedziny maltańskiej wsi, gdzie możesz zasmakować tradycyjnego, wiejskiego życia. Istnieją połączenia promem z Malty na Gozo i Comino. Te dwie wyspy również są zamieszkane. Kolejne pięć wysp, które także są częścią republiki, pozostają niezamieszkane.
Wciąż namacalna historia Malty sięga czasów zanim piramidy Egiptu i Stonehenge w Wielkiej Brytanii zostały wybudowane. Pozostałości po epoce brązu można spotkać zarówno na Malcie, jak i na Gozo. Megalityczne świątynie, które nadal stoją, były wybudowane w okolicach 3500 do 2500 lat przed naszą erą.
Z powodu przybycia Fenicjan, Malta zapisała się na stałe w podręcznikach do historii. Podczas jednej z wojen punickich, Rzymianie podbili Maltę. Do czasu upadku Cesarstwa Rzymskiego, Malta pozostawała pod rzymskim panowaniem. Fenicjanie wywowdzą się z dzisiejszego Libanu. Około 1200 roku przed naszą erą zaczęli kolonizację wielu obszarów wokół Morza Śródziemnego. Tak też pojawili się na Malcie.
Ponadto, zapis na temat Malty znalazł się w Ewangelii według świętego Łukasza. Ów fragment opisuje jak apostoł Paweł został rozbitkiem na wyspie. Do dziś św. Paweł pozostaje patronem Malty. Mówi się, że jego statek osiadł na mieliźnie blisko wybrzeża, gdzie obecnie znajduje się miasteczko St. Paul's Bay (Zatoka Świętego Pawła).
Pomimo starań ewangelizacyjnych Pawła, Malta została podbita i zislamizowana przez Arabów w roku 870. W 1127 wikingowie przybyli na wyspę i przejęli panowanie nad Maltą. Mieszkańcy ponownie przeszli na chrześcijaństwo w tym okresie. Kiedy Zakon Szpitalników Świętego Jana wziął Maltę w swoje panowanie w 1530, ludność stanowili głównie chrześcijanie. Od tamtego czasu, rycerze tego zakonu zwani byli również "Rycerzami Maltańskimi". Mieli swoje fortece w miastach: Valletta, Mdina oraz w Rabat na Gozo.
W 1800 Brytyjczycy podbili wyspę. Przez sto pięćdziesiąt lat Malta pozostawała kolonią Wielkiej Brytanii. Angielski stał się drugim oficjalnym językiem wyspy.
W czasie drugiej wojny światowej miało miejsce oblężenie Malty. Od kwietnia do czerwca 1941, brytyjskie wojska oraz niemieckie Luftwaffe walczyły o wyspę. Od czasu, gdy Niemcy najechali północną Afrykę, Malta była jedyną drogą zaopatrzenia i dlatego stała się dla nich strategicznym celem. W końcu Niemcy pośpiesznie wycofali się. Medal Krzyża Jerzego został przyznany Maltańczykom, którzy wykazali się wielką odwagą, czego dowiedli w trakcie bitwy. Odznaczenie było darem od samego króla Wielkiej Brytanii.
Do 1964 wyspa pozostała kolonią Wielkiej Brytanii (częścią tzw. Commonwealth'u). Nawet i później, królowa brytyjska pozostawała głową państwa przez kolejne dziesięć lat. Od 1974 roku Malta jest republiką i posiada własnego prezydenta.
Około 400 000 ludzi żyje na Malcie. To względnie duża liczba, biorąc pod uwagę obszar jakim dysponują. Przez to Malta jest jednym z najgęściej zaludnionych państw na całym świecie. Ponad połowa maltańskiej ludności żyje w stolicy Valletcie, lub w Sliemie. Wyspa Malta jest kulturalnym, komercyjnym i administracyjnym centrum republiki. Goście Gozo spotakają się ze społeczeństwem, które jest bardziej wyspecjalizowane pod kontem rybactwa, turystyki i rzemiosła. Mieszkańcy Gozo zajmują się także rolnictwem. Trzecia wyspa, Comino, jest zamieszkana w niewielkim stopniu.
Malta ma dwa oficjalne języki. Są to maltański i angielski. Język maltański wywodzi się z dialektu arabskiego z silnymi wpływami włoskimi, angielskimi i francuskimi.
Prawie wszyscy mieszkańcy Malty są wyznania rzymskokatolickiego. To również religia narodowa. Jedna piąta populacji jest zaangażowana w ruchy, grupy i stowarzyszenia związane z kościołem. Jezuici, franciszkanie i dominikanie posiadają swoje zakony na Malcie.
Kultura maltańska ma silnie śródziemnomorski charakter, jednak widoczne są również wpływy brytyjskie, z powodu stu pięćdziesięciu lat okupacji.
Pod względem kulturowym, Malta ma do zaoferowania wiele interesujących historycznych pozostałości. Świątynie megalityczne to kompleks siedmiu świątyń położonych na wyspach Malta i Gozo. Pomiędzy 3600 i 2600 rokiem p.n.e. te budynki zostały wzniesione. Stanowią architektoniczne arcydzieła biorąc pod uwagę epokę, w której zostały wybudowane.
Stolica Valletta została wybudowana przez Zakon św. Jana. Rycerstwo zawdzięcza swe miano "Kawalerów maltańskich" nazwie wyspy. Stolica została nazwana na cześć wielkiego mistrza krzyżowców Jeana de la Valette. W centrum miasta nadal jest wiele rycerskich siedzib lub karczm, zachowanych w całej ich okazałości.
Kończąc, Hypogeum Hal Saflieni to podziemna budowla wzniesiona między 4000 i 2500 rokiem przed naszą erą. Hypogeum prawdopodobnie służyło jako miejsce pochówku i świątynia. Kompleks również został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Malta jest republiką parlamentarną, podzieloną na 68 gmin. Prezydent jest głową państwa. Od 2004 Eddie Fenech Adami pełni tę funkcję. Premier jest przywódcą rządu. Lawrence Gonzi pozostaje premierem od 2004 roku. Co pięć lat odbywają się wybory. Izba Reprezentantów składa się z 65 deputowanych. To oni wybierają prezydenta, którego funkcja jednak jest głównie reprezentacyjna.
Na Malcie funkcjonują dwie najważniejsze partie. Partia Narodowa to partia chadecka. Drugą jest Partia Pracy. Jest to partia socjaldemokratyczna.
Dawniej, wielu Maltańczyków było rybakami lub farmerami. Zawsze również dużo handlowano z obcymi państwami. Obecnie, rybołówstwo nie odgrywa już ważnej gospodarczo roli. Wzrasta znaczenie akwakultury. To oznacza, że ryby, skorupiaki i mięczaki są sztucznie podtrzymywane w basenach mórz i hodowane na sprzedaż. Gospodarka Malty opiera się głównie na handlu, turystyce i bankowości. Malta jest popularnym celem turystycznym. Od 1987 roku liczba turystów odwiedzających Maltę znacząco wzrosła.
Łupek to główne źródło przychodów, które może być pobrane bezpośrednio z natury. Poza tym przemysł oparty jest o produkcję elektroniki i medykamentów.
W 2004 roku wyspa weszła do Unii Europejskiej. Na początku 2008 roku lira maltańska została zamieniona na euro.
Wyspa liczy 316 kilometrów kwadratowych. Poza stolicą, wyspy Gozo, Comino, Manoel, Cominotto, Filfla, Fungus Rock i Wyspy Świętego Pawła są częścią republiki. Jedynie Malta, Gozo i Comino są zamieszkałe.
Malta leży 93 kilometry na południe od Sycylii i prawie 290 kilometrów na północ od Afryki.
Nie ma wielu naturalnych źródeł wody na Malcie. Z tego powodu, przyroda wyspy jest raczej surowa z niewielką ilością roślin. Jedną z cech charakterystycznych wyspy jest wiele zatoczek i zatok wzdłuż linii wybrzeża. Prawie wszystkie plaże są skaliste. Przez centrum wyspy przechodzi dolina, przez którą poprowadzono drogę. Kiedy tylko mocniej popada, droga zamienia się w porywistą rzekę.
Klimat Malty jest śródziemnomorski. Lata są długie, suche i gorące. Średnia temperatura między kwietniem, a październikiem oscyluje wokół 26 stopni Celsjusza. W tym okresie często wieje Sirocco. Wiatr niesie piasek i pył z pustyni. Zimy nigdy nie są bardzo zimne. Zimą zazwyczaj trochę popada.
Kierowcom zaleca się mieć na uwadze fakt, że na Malcie pojazdy poruszają się po lewej stronie jezdni. Prędkość maksymalna na wyspie to 65 kilometrów na godzinę. Samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu. Daje Ci on możliwość dotarcia do bardziej odległych zakątków wyspy.
Na Malcie i Gozo komunikacja autobusowa funkcjonuje doskonale.
Prom łączy Gozo i Maltę. Przeprawa zajmuję około dwadzieścia minut.
Około osiem kilometrów na południowy zachód od Valletty leży Międzynarodowy port lotniczy Malta. Samoloty odlatują głównie do europejskich miast. ale także do północnej Afryki.
Maltańczycy nie jadają okazałych śniadań. Około godziny dwunastej, głód daje o sobie znać i to jest pora, kiedy ludzie wybierają się do piekarni. Mieszkańcy Malty to wielbiciele słodkości. Ci, którzy wolą coś bardziej słonego mogą spróbować hobz biz-zeyt. Są to brązowe zawijańce wypełnione tuńczykiem, tapenadą, suszonymi pomidorami, kaparami i bazylią. Także pastizzi to dobre przekąski robione z puszystego ciasta, wypełnione serem ricotta i roztartym groszkiem.
Mimo, że Maltańczycy zwykli jeść w południe, obecnie jedzą główny posiłek około ósmej wieczorem. Maltańska kuchnia jest pod wpływem kuchni sycylijskiej oraz arabskiego świata. Także angielska kuchnia zostawiła swój ślad.
Soppa ta'l-arma to niezła zupa warzywna. Jest także znana jako "zupa wdowy". Typowo maltańskie dania posiadają w składzie ryby lub królika. Nawet spaghetti jest przygotowywane w króliczym sosie. Jesienią najpopularniejszym daniem jest fenkata: smażony królik z ziemniakami, cebulą i groszkiem, duszony w czerwonym winie. Inną specjalnością wyspy jest bragioli. To pikantne danie mięsne z oliwkami.
Wiele dań zawiera ryby. W końcu Malta jest wyspą. W okresach bogatych w ryby, Maltańczycy przygotowują danie aljotta, zupę rybnę. Lampouki pie to bardzo popularne ciasto rybne. Ośmiornicę używa się do przygotowywania gulaszy i sosów podawanych do różnorakich makaronów.
Goście Malty często są zachwyceni przepysznym chlebem. Wyspa jest również obfita w owoce. Tutejsze melony, figi, brzoskwinie, morele i owoce cytrusowe smakują szczególnie dobrze.
Klimat Malty jest doskonały dla winogron. Maltańskie wino można polecić jako dodatek do posiłku. Kinnie i krest to z kolei typowe maltańskie napoje bezalkoholowe. Pierwszy smakuje gorzko, jest wytwarzany z ziół i pomarańczy. Krest smakuje bardzo podobnie do kinnie, ale jest napojem gazowanym.
Na Malcie obowiązuje czas GMT/UTC +1. Latem zegar przestawia się do przodu o jedną godzinę.
Turystyka to jedno z głównych źródeł przychodów na Malcie. Miejsc do spędzenia nocy nie brakuje na Malcie, Gozo i Comino.
Malta oferuje schronienia w luksusowych, ale także i budżetowych hotelach. Klasyfikacja jakości hoteli odbywa się na podstawie systemu pięciu gwiazdek.
Zwłaszcza miasta Valletta, Sliema, Rabat, Msida i St. Paul's Bay mają rozbudowaną bazę hosteli i pensjonatów.
Obecnie, bardzo popularną formą zakwaterowania są farmy. Na Malcie, ale przede wszystkim na Gozo, jest wiele gospodarstw, które także oferują miejsca noclegowe.
Na wyspie są również pola kempingowe. Te też są klasyfikowane wspomnianym wcześniej systemem gwiazdek.
Aby zdobyć więcej informacji na temat Malty, zalecamy skorzystanie z Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.