Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Polska za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Polska jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Polska.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Polska, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 78 punktów odbioru w Polska. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Rzeczpospolita Polska znajduje się w środku Europy. Byłe państwo komunistyczne ma do zaoferowania bogatą historię, tętniące życiem miasta oraz cudowną naturę. Turyści odnajdą nowoczesność w jej stolicy, Warszawie, oraz historię w położonym na południu Krakowie. Kraków to także stolica południowego regionu noszącego nazwę "Małopolski: małej Polski. Na granicy ze Słowacją i Ukrainą można znaleźć górskie szczyty oraz doliny Tatr. Rysy (2499m) stanowią najwyższy szczyt Polski. Dziewicza linia brzegowa na północy jest domem dla morskiego portu w Gdańsku. Wzdłuż plaż znajduje się wiele kurortów, podczas gdy jeziora i lasy oraz wsie i średniowieczne zamki rozrzucone tu i tam znajdują się dalej w głębi lądu. Jeden z najwspanialszych regionów w Polsce leży na północnym wschodzie kraju. Na Mazurach można znaleźć ponad 2000 jezior połączonych kanałami rzek otoczonych przez wzniesienia i lasy.
W trakcie Okresu Neolitycznego około 2000 przed naszą erą Celtowie, Bałtowie, Hunowie oraz kilka innych ludów germańskich migrowało do obszaru, który znany jest dzisiaj jako Polska. We wczesnym średniowieczu zachodni Słowianie przybyli na równiny leżące pomiędzy Odrą i Wisłą. Ci ludzie nazywani byli "Polanami": ludzie pól.
W 966 roku książę Mieszko I nawrócił się na Chrześcijaństwo. Z tego powodu został on uznany przez Rzym jako władca Polski. Kościół rozprzestrzeniał swoją wiarę w Polsce od 1000 roku. Syn Mieszka I Bolesław Chrobry stał się pierwszym Królem Polski. Ustanowił on Poznań na swoją stolicę. Kiedy w 1038 roku nastąpił trudny okres najazdów Tatarskich i Rycerzy Teutońskich, władca zdecydował się przenieść stolicę do Krakowa. W XII wieku miasto zostało splądrowane przez Tatarów.
W 1333 roku kraj powstał z popiołów pod panowaniem władcy Kazimierza III Wielkiego. Polska rozkwitła w trakcie tego okresu. Jednakże król miał dziedziców wyłącznie płci żeńskiej a dynastia zakończyła się wraz ze śmiercią osoby (w 1370 roku), która ją rozpoczęła. Mariaż pomiędzy bratanicą Kazimierza Wielkiego i Wielkiego Księcia Litewskiego doprowadziło do powstania silnego królestwa, które rozciągało się od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. W 1569 roku Polska i Litwa stały się oficjalnie zjednoczonym państwem. Oba kraje pozostały zjednoczone aż do XVIII wieku.
Renesans w XVI wieku przyniósł nowe pomysły w sztuce i nauce. Polak Mikołaj Kopernik, który stał się znany jako Nicolaus Copernicus, zajął się nową heliocentryczną teorią układu słonecznego.
XVIII wiek przyniósł także koniec panowania dynastii Jagiellonów. Od tamtej pory król wybierany był przez parlament. Wielu z następnych króli było cudzoziemcami ponieważ rządząca szlachta kierowała się ideą, że król z zagranicy może być bardziej uległy. Pod koniec wieku jeden z władców przeniósł stolicę do Warszawy.
W XVII wieku Szwedzi, Rosjanie, Prusowie i Austriacy rywalizowali ze sobą o polskie terytorium. Pomimo podziału kraju na trzy części nastroje nacjonalistyczne ożyły od późnych lat XVIII wieku aż do połowy XIX wieku. Okres romantyzmu w tym czasie doprowadził do rozkwitu tradycyjnej sztuki, w wyniku czego wybuchły powstania mające na celu wypędzenie okupantów z kraju.
W 1919 roku podpisano Traktat Wersalski, który uznawał Polskę jako kraj suwerenny. Jednakże nie przyniósł on pokoju Polsce. Polska armia walczyła najlepiej jak mogła, by odzyskać utracone ziemie z rąk Rosjan. Zakończyło się to kompromisem, który zwracał Polsce Lwów i Wilno. Niedługo potem w 1939 roku Nazistowskie Niemcy napadły na polskie miasto Gdańsk, co spowodowało rozpoczęcie II Wojny Światowej. Polska cierpiała wielkie straty. Jedna piąta ludności zmarła podczas wojny. Hitlerowski obóz zagłady w pobliżu miasta Auschwitz wciąż przypomina nam o 1,5 miliona Żydów, Cygan i innych narodowościach, które tu zostały zamordowane.
Po II Wojnie Światowej Polska dostała się pod panowanie Bloku Wschodniego. Polska nigdy nie zaakceptowała takiego losu. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, prezydent Michaił Gorbaczow wydał pozwolenie by poszukać innej możliwości dla Polaków. Zaowocowało to nowymi wyborami w 1989 roku, w których to komuniści nie wygrali żadnego miejsca w parlamencie i zmuszeni byli się wycofać. Był to pierwszy gwóźdź do trumny komunistycznego reżimu w Europie, niedługo potem władze w innych komunistycznych państwach zaczęły upadać. W 1999 roku Polska wstąpiła do NATO. Od maja 2004 roku kraj jest członkiem Unii Europejskiej.
Przez stulecia Polska pozostała mieszanym krajem z wielką różnorodnością ludzi. Żydzi, Niemcy, Ukraińcy uważali Polskę za swój dom. II Wojna Światowa zmieniła to a dzisiejsza ludność składa się głównie z Polaków. Więcej niż połowa z 39 milionów żyje w miastach. Warszawa na wschodzie jest nie tylko stolicą Polski, ale także jest jej największym miastem. Inne ważne miasta to na przykład Łódź, Kraków i Poznań. Życie w polskich miastach jest porównywalne do wielu zachodnich miast. Jednakże w rejonach wiejskich wciąż istotne są tradycyjne role i właśnie dlatego trwają silne więzy rodzinne.
Polska ludność jest bardzo aktywna religijnie. Po upadku komunizmu kościoły znowu wypełnione był po brzegi. Ponad połowa Polaków należy do Kościoła Rzymskokatolickiego. Papież Jan Paweł II, który zmarł w 2007 roku rozpoczął swój żywot jako Karol Wojtyła. Wielu Polaków jest dumnych ze swojego rodaka. Z drugiej strony popularność Kościoła w Polsce zaciera rozdział pomiędzy państwem a kościołem. Istnieje tak wielki wpływ Kościoła na partie polityczne i społeczeństwo, że wielu Polaków reaguje negatywnie w stosunku do instytucji religijnych.
Przez cztery dekady Polska znajdowała się w rękach komunistów. W 1990 roku partia komunistyczna została rozwiązana oraz wybrano po raz pierwszy demokratycznie prezydenta Polski - Lecha Wałęsę. Pierwsze dziesięć lat po upadku komunizmu były naznaczone politycznymi kryzysami. Jednakże podczas tych ciężkich czasów rozwinęła się w Polsce dobrze prosperująca gospodarka oraz stabilna demokracja. W 1990 roku krajowa gospodarka została zdecentralizowana. Lokalne władze zyskały większą władzę. Z administracyjnego punktu widzenia Polska składa się z 16 województw. Powstała w 1990 roku demokracja oraz gospodarka rynkowa doprowadziła do członkostwa w NATO.
Obecnie Prezydent Polski wybierany jest bezpośrednio na okres pięciu lat. Prezydent mianuje premiera. Polski Parlament składa się z Sejmu liczącego 460 miejsc oraz Senatu liczącego 100 miejsc. Prezydent Polski posiada relatywnie wysoką władzę. On lub Ona może dymisjonować rząd oraz zarządzić nowe wybory. Oprócz tego prezydent ma prawo Veta.
Czasy komunistyczne pozostawiły Polsce znaczną ilość długów. Po czasach komunistycznych kraj stopniowo rozwijał się z głównie rolniczego państwa w bardziej przemysłowe. Od drugiej połowy poprzedniego wieku gospodarka stale się rozwijała. Przemysł węglowy i stalowy pozostaje w rękach państwa. Kraj bogaty jest w surowce naturalne takie jak węgiel kamienny i brunatny, jednakże wiele polskich kopalń nie jest już rentowna i z tego powodu została zamknięta. W tym samym czasie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Polska gwałtownie (znacznie szybciej niż jakikolwiek kraj byłego bloku sowieckiego) rozwinęła gospodarkę wolnorynkową.
Ponad 60% Polaków pracuje w sektorze prywatnym. Na obszarach zurbanizowanych stopa bezrobocia jest bardzo niska. Jednakże na obszarach wiejskich jedna czwarta ludności pozostaje niezatrudniona. Polskie rolnictwo wytwarza głównie ziarna, ziemniaki oraz buraki cukrowe. Obszary przemysłowe w większości znajdują się na południu. Łódź, Warszawa i Poznań to najważniejsze miasta przemysłowe. Przez ostatnie 20 lat sektor turystyczny także się rozwinął.
Polska pokrywa ponad 310000 km2. Państwo graniczy na północy z Morzem Bałtyckim i jest otoczone sześcioma krajami Europy Wschodniej oraz Niemcami. Polskę otaczają takie państwa jak Litwa, Białoruś i Ukraina, Słowacja oraz Republika Czeska. Wzdłuż wybrzeża znajdują się wydmy i jeziora. Na północnym wschodzie kraju liczba jezior osiąga swój szczyt. Rejon mazurskich jezior znany jest jako " Kraina tysiąca jezior". Te jeziora pochodzą z czasów polodowcowych i tylko jeziora w Finlandii mogą przewyższyć je liczbą. We wschodniej części kraju, na granicy z Białorusią, leży inny piękny region. W Narodowym Parku Białowieskim można spacerować przez jedyny ostały pierwotny las w Europie. Jest to nizinny las, w którym mieszkają wilki, rysie i bobry żyjące pod wiekowymi dębami i klonami.
Od nizin na wschodzie przybywamy na południe, gdzie zaczynają swój bieg dwa łańcuchy górskie: Sudety i Karpaty. Najwyższe szczyty Tatr są częścią Karpat, które ciągną się dalej na Słowacji. Pomiędzy morzem na północy i górami na południu rozpościera się ogromny krajobraz, przez który przepływa kilka rzek. Dwie największe rzeki to Wisła i Odra.
Na umiarkowany klimat kontynentalny wpływa od północy klimat nadmorski. Ta kombinacja czyni pogodę dość nieprzewidywalną z możliwymi opadami śniegu w górach aż do kwietnia lub połowy maja, ale również przyjemną wiosną i łagodną jesienią. Lata w głębi lądu są przeważnie słoneczne i bardzo gorące, jednakże w czerwcu może lać jak z cebra. Listopad i grudzień posiada wiele posępnych dni z dużymi opadami i mgłą. Podczas ostrych zim Polska pokryta jest grubą warstwą śniegu a rzeki zamarzają.
Drogi w Polsce znajdują się w dość dobrym stanie. Sieć drogowa uważana jest za jedną z przeszkód dla krajowego rozwoju gospodarki. Dlatego bardzo dużo inwestuje się w jej rozbudowę. Maksymalna dozwolona prędkość na autostradzie to 130km/h i 90km/h poza obszarem zabudowanym. W terenie zabudowanym limit prędkości wynosi 60km/h. Znaki z nazwą miejscowości umieszone na białym tle wskazują te rejony.
Rozległa sieć kolejowa łączy ze sobą polskie miasta i otaczające ją państwa. Miasta takie jak Gdańsk, Kraków i Warszawa mają bezpośrednie połączenie z Berlinem. Międzynarodowe pociągi przybywające do i odjeżdżające z Polski są znane z problemów z kradzieżami. Prawie wszystkie pociągi mają siedzenia w pierwszej i drugiej klasie. Najważniejsze stacje nazywane są głównymi.
Można też podróżować autobusem przez Polskę. W Polsce kursują zarówno autobusy krajowe jak i międzynarodowe. Ogólnie najwygodniejszym sposobem podróżowania transportem publicznym w Polsce są koleje. Jednakże w miastach transport autobusowy jest również bardzo wygodny.
W Polsce znajduje się dwanaście lotnisk obsługujących lotnictwo cywilne. Lotniska w Warszawie, Krakowie i Gdańsku są najważniejszymi, do których można podróżować.
Ci, którzy chcą podróżować do Szwecji mogą skorzystać z promów odpływających z Gdańska.
Najważniejszy posiłek dnia jadany jest pomiędzy drugą i piątą po południu. Danie często poprzedzane jest zupą. Polska kuchnia jest mieszanką różnych wpływów: żydowskich, jak również ukraińskich i rosyjskich. Także niemieckie i węgierskie kultury pozostawiły po sobie ślady.
Ziemniaki i mięso, głównie wieprzowina, są szczególnie używanymi składnikami. Typowym polskim daniem jest bigos, który składa się z kiszonej kapusty wzbogaconej różnego rodzaju mięsem. Oprócz tego pierogi i barszcz są bardzo popularne. To pierwsze danie to rodzaj makaronu wypełnionego serem, mielonym mięsem i grzybami. Drugie danie to polska wariacja rosyjskiego borschtu: słynnej zupy buraczanej.
Oprócz polskiego jedzenia jest także wódka, narodowy alkohol. Jest dostępna w różnych rodzajach i smakach. Inne typowe polskie alkohole to krupnik, śliwowica i winiak.
Polska znajduje się w strefie czasu GMT/UTC +1. Pod koniec marca zegar przesuwany jest o godzinę do przodu. Pod koniec września zegar przesuwany jest z powrotem.
Ogólnie polskie miasta posiadają szeroki zakres ofert hotelowych. Podróżnicy mogą spędzić noc w nowoczesnym, nowym i luksusowym otoczeniu jak również w starych, przytulnych i skromnych hotelach. Ceny mogą się różnić w zależności od sezonu (w sezonie lub poza nim). Należy sprawdzić swój pokój zanim się go wynajmie ponieważ recepcja może się znacząco różnić od pokoi.
W Polsce znajduje się wiele hoteli. W trakcie sezonu otwartych jest więcej hosteli niż poza nim. Hostele, które oferują schronienie nieprzerwanie często posiadają dodatkowe udogodnienia takie jak kuchnia czy jadalnia. Większość hosteli jest dostępna dla osoby w każdym wieku.
Większość pól namiotowych posiada nie tylko miejsca na namioty i przyczepy kempingowe, ale oferują również małe domki. Pomiędzy majem i wrześniem pola namiotowe są ogólnie dostępne dla ludzi.
Turyści, którzy będą się wspinać po górach mogą odpocząć w jednym z górskich schronisk. Ich budowa jest prosta, ale atmosfera jest tam przyjazna i ciepła. Często można dostać tu ciepły posiłek. W odległych rejonach wszyscy podróżnicy mogą liczyć na nocleg. Może to zaowocować bardzo zatłoczonymi schroniskami górskimi. W teorii wszystkie schroniska są otwarte przez cały rok. Informacja dostępna jest w Polskim Towarzystwie Turystyczno Krajoznawczym. (PTTK).
W miastach i na wsi można czasami znaleźć pokoje w prywatnych mieszkaniach. W miastach turyści często nagabywani są na ulicy przez właścicieli. Poza miastem domy posiadają tablice z napisami pokoje 'room', lub noclegi 'lodging'.
W poszukiwaniu innych informacji o Polsce polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.