Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Wielkiej Brytanii za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Wielkiej Brytanii jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Wielkiej Brytanii.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Wielkiej Brytanii, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 280 punktów odbioru w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Wielka Brytania składa się z Anglii, Szkocji i Walii. Razem z Irlandią Północną tworzą Zjednoczone Królestwo. Każde z tych państw posiada swoje własne oblicze. Szkocja ma chropowate góry, Walia piękną i dziewiczą wieś, gdzie amatorzy pieszych wędrówek mogą poczuć się jak w domu. Anglia charakteryzuje się ruchliwymi miastami, na przykład Londynem. To właśnie w tym mieście jeżdżą słynne dwupiętrowe autobusy. Tutaj znajdują się Big Ben, muzea, zamki i katedry. W skrócie Wielka Brytania
oferuje niespotykane dotąd możliwości.
Około 50 roku naszej ery Wielka Brytania znajdowała się pod rządami Rzymian. Wyspę nazwali Brytanią. W piątym wieku germańskie ludy (Anglowie, Sasi i Jutowie) wyparły Rzymian. Germański lud zwany również Anglosasami osiedlił się na terytorium całego kraju.
Od IX wieku naszej ery Duńczycy i wikingowie ze Skandynawii próbowali podbić Wielką Brytanię. W 1016 roku duński król Canute stał się również królem Wielkiej Brytanii. Kraj nie pozostał długo w rękach Duńczyków. w 1066 Wilhelm I Zdobywca z Normandii zdobył Brytyjski tron. Dzięki niemu język francuski stał się językiem oficjalnym. W 1216 Henryk III Plantagenet wstąpił na tron. Był mężem Eleonory Prowansalskiej, co zapewniło jej rodzinie uprzywilejowane miejsce. Szlachta zbuntowała się przeciwko władzy królewskiej żądając powstania parlamentu. Syn Henryka Edward doprowadził do jego powstania.
Edward III został królem w 1327 roku. Ze swoimi wojskami brał udział w wojnach ze Szkocją i Francją. W 1337 roku doprowadził do rozpoczęcia Wojny Stuletniej pomiędzy Wielką Brytanią i Francją. Wojna trwała aż do roku 1453. Był to okres krótkiej przerwy w konflikcie z powodu rozejmu pomiędzy władcami obu państw. Podczas wojny wybuchła epidemia Dżumy (Czarnej Śmierci). Zmarła blisko jedna trzecia populacji. Podczas wojny z Francją język angielski został uznany językiem oficjalnym. W 1422 roku dziewięcioletni Henryk IV zasiadł na tronie po śmierci swojego ojca. Pomimo, że Anglicy stanowili wielką siłę podczas pierwszych lat po objęciu tronu przez Henryka IV to w Brytania poniosła klęskę w 1453 roku w Bitwie pod Castillon. Oznaczało to koniec Wojny Stuletniej.
Okres od 1455 do 1485 roku znany jest jako Wojna Dwóch Róż. Była to wojna domowa pomiędzy dwoma arystokratycznymi rodami: Lancasterów i Yorków. Po wielu morderstwach Henryk VII Tudor potomek rodu Lancasterów poślubił Elżbietę Jorską. Zakończyło to walkę o władzę.
Elżbieta I rządziła od 1558 do 1603 roku. Kraj został zreformowany oraz założono Kościół Anglikański. Wielka Brytania ogromnie rozkwitła pod rządami Elżbiety I. Po jej śmierci do władzy doszedł szkocki król Jakub IV Stewart. Doprowadziło to do kolejnej Wojny Domowej (1642-1645).
XIX wiek stanowił ważny moment w historii brytyjskiej polityki i gospodarki. Po objęciu tronu przez królową Wiktorię Hanowerską zniesiono niewolnictwo. Pod koniec wieku ludzie zyskali prawo głosu, co doprowadziło do powstania politycznych partii pracowniczych. Królowa Wiktoria doprowadziła również do zmian w konstytucji, między innymi równość pośród ludu została uznana.
W 1939 roku Wielka Brytania razem z Francją wypowiedziały wojnę Hitlerowskim Niemcom. Była to reakcja na atak Hitlera. Wielka Brytania walczyła podczas Drugiej Wojny Światowej pod dowództwem Winstona Churchilla. Pomimo dużej ilości ofiar Alianci zdołali pokonać hitlerowskie Niemcy.
Robotnicy wygrali pierwsze wybory po wojnie. Partia pracy doprowadziła do powstania narodowej opieki zdrowotnej. W tym czasie Wielka Brytania wycofała się z kilku kolonii.
W 1961 roku kraj wyraził chęć wstąpienia do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EEC). Charles de Gaulle z Francji użył swojego prawa Veta w dwóch przypadkach. Wielkiej Brytanii ostatecznie udało się dołączyć do EEC w 1973 roku. W roku 1979 konserwatyści wygrali wybory, a Margaret Thatcher z Partii Konserwatystów została premierem rządząc w latach 1979-1990.
W 1997 roku Tony Blair wygrał wybory na czele Partii Pracy. Zapewnił on ograniczoną autonomię Szkocji i Walii. Odpowiedzialny był również za negocjacje z partiami w konflikcie z Irlandią Północną. Blair sprawował władzę do 2007 roku, a następnie jego miejsce zajął Gordon Brown (również z Partii Pracy).
Wielką Brytanię zamieszkuje około 60 milionów ludzi. Ponad 80% mieszka w Anglii. Około 9% żyje w Szkocji. Reszta mieszkańców żyje w Walii i Irlandii Północnej. Brytyjczycy to potomkowie wielu różnych nacji, które pierwotnie zamieszkiwały kraj. Potomkowie Celtów, Normanów, Sasów i Wikingów żyją właśnie tu.
Chociaż z zasady wolność wyznań istnieje to Kościół Anglikański stanowi kościół państwowy. Król (lub królowa) musi być członkiem tego kościoła. Około 26 milionów Brytyjczyków jest Anglikanami. Znajduje się tu około 9 milionów wyznawców wiary katolickiej. Mniejszy procent stanowią muzułmanie, prezbiterianie, metodyści i żydzi.
Oficjalny język obowiązujący w Wielkie Brytanii to angielski. Około 26% mówi po walijsku. W Szkocji 600,000 ludzi porozumiewa się szkockim.
Brytyjska kultura znana jest na całym świecie. Brytyjska literatura, muzyka, teatr i programy telewizyjne są szczególnie znane ludziom mieszkającym w różnych zakątkach świata. Brytyjczycy uwielbiają grać w krykieta, piłkę nożną, golfa i rzutki. Szkocja znana jest z kilku (spódnica dla mężczyzn) i dudów (instrument muzyczny). Szkocka muzyka sięga celtyckich czasów. Ponadto Wielka Brytania posiada wiele zamków, katedr oraz muzeów ze sławnymi zbiorami sztuki.
Wielka Brytania jest monarchią konstytucyjną. Królowa jest głową państwa a premier stoi na czele rządu. Forma rządów nie jest narzucona przez konstytucję (co jest wyjątkowe). Królowa Elżbieta II jest obecną królową Wielkiej Brytanii. Ponadto jest głową państwa w krajach takich jak Kanada, Australia, Nowa Zelandia i Jamajka.
Władza legislacyjna jest w rękach rządu, który składa się z izby niższej (izba gmin) i izby wyższej (izbę lordów). Izba gmin zawiera 659 członków wybieranych co pięć lat ze swoich okręgów wyborczych. Izba gmin to najważniejsza izba w parlamencie. Izba lordów zawiera reprezentantów kościołów oraz pozostałych członków. Członkowie nie są wybierani ale mogą odziedziczyć tytuł lub otrzymać z nadania panującego władcy.
Oprócz władzy ustawodawczej parlament pełni inne ważne funkcje: zatwierdza budżet, pełni nadzór nad polityką i działaniami rządu, wnosi wkład do nowych projektów oraz debatuje nad ważnymi dla państwa problemami. Istnieje kilka brytyjskich partii politycznych. Partia Pracy reprezentuje socjoekonomiczną stronę parlamentu i posiada większość w izbie gmin od 1997 roku. Partia Pracy, Partia Konserwatystów oraz Partia Liberalnych Demokratów to trzy główne partie w brytyjskim parlamencie.
Szkocja i Walia są dobrze reprezentowane w brytyjskiej polityce. Szkocja posiada także swój parlament. Walia posiada wybrane demokratycznie zgromadzenie. Brytyjczycy po ukończeniu 18 lat mają prawo głosować na jednego przedstawiciela w izbie gmin.
Z Londynem jako jednym z większych centrów finansowych, Wielka Brytania pełni ważną rolę w światowej ekonomii. Sektor usług jest najważniejszym działem brytyjskiej gospodarki. Nie mniej niż 75% ludzi zatrudnionych pracuje w tym sektorze. Blisko 25% ludności zatrudnionych jest w przemyśle i mały procent znajduje pracę w rolnictwie. Wkład Anglii w Produkt Krajowy Brutto jest największy (85%), za nią podąża Szkocja z wynikiem 8%. Natomiast tylko mała część PKB jest wkładem Walii i Irlandii.
Na terenach przemysłowych i w śródmieściu bezrobocie jest wysokie. Liczba zatrudnionych w 2007 roku sięgała 31,6 miliona. W Londynie pracuje 4,7 miliona ludzi, co jest najlepszym wynikiem w Wielkiej Brytanii. Irlandia Północna posiada najmniej osób zatrudnionych (834.000). Płaca w Londynie jest o 30% większa niż poza jego granicami. Mimo wszystko zarobki w Wielkiej Brytanii są dobre. Zarobki brutto w Wielkiej Brytanii są największe w całej Europie.
Stany Zjednoczone jest głównym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Inni istotni partnerzy to Niemcy, Francja Holandia, Irlandia, Belgia, Hiszpania i Włochy. Ważne produkty handlowe to maszyny, motocykle, elektronika, produkty papierowe, ubrania, jedzenie i produkty konsumenckie.
Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej, jednakże nie przyjęła (jeszcze) Euro. Obecna waluta to funt brytyjski (GBP). 1 funt wynosi 100 pensów.
W skład Wielkiej Brytanii wchodzą Anglia, Szkocja i Walia. Kraj otoczony jest wieloma morzami. Są to: Morze Północne (wschód), Kanał La Manche (południe), Morze Irlandzkie (zachód) oraz Ocean Atlantycki (północ i zachód). Całkowita powierzchnia wód Wielkiej Brytanii wynosi około 230,000 km², z czego Anglia posiada blisko 130,400 km², Szkocja 78,800 km² i Walia 20,800 km².
Anglia posiada około 51 milionów mieszkańców. Kraj składa się głównie z nizin. Góry Parish, mokradła Yorkshire, góry Cumbria i Kornwalia to miejsca, które położone są wyżej. Najdłuższą rzeką Anglii jest Tamiza (336km długości). Londyn to stolica państwa oraz najbardziej zaludnione miasto w Anglii. W dzielnicach Chealse i Kensington żyje ponad 13,000 mieszkańców na km². Inne większe miasta Anglii to Birmingham, Bradford, Liverpool, Leicester, Manchester oraz Wolverhampton.
Szkocja posiada nieco ponad 6 milionów mieszkańców. To jeden z najmniej zaludnionych regionów w Europie. Około 80% Szkotów żyje w w centrum kraju (pas środkowy) oraz w miastach przemysłowych (Dundee, Edinburgh, Glasgow). Północ Szkocji charakteryzują wysokie góry. Szkockie góry składają się głównie z torfu i wrzosowisk. Szkocja posiada najwyższą górę w Wielkiej Brytanii: Ben Nevis (1344 m). Niektóre większe szkockie miasta są głównymi w swoich regionach; są to: Edinburgh, Aberdeen, Dundee, Glasgow, Inverness, Stirling i Perth.
Walia posiada około 3 miliony mieszkańców. Południowa część Walii jest najbardziej zaludniona. Tam znajdują się największe miasta, Cardiff (300,000), Swansea (190,000), Newport (134,000), Rhondda (68,000) i Port Talbot. Krajobraz Walii składa się z terenów górzystych (szczególnie na północy i w środku). Góry na północy Walii zwane są "Snowdonia". Obszar ten znajduje się na terenie parku narodowego. Południe Walii charakteryzuje się bezdrzewnymi wzgórzami i długimi dolinami. Trzy długie rzeki to Dee, Severn i Wye.
Wielka Brytania posiada umiarkowany klimat morski. Zimy są przeważnie mroźne a lata chłodne. Średnia temperatura w zimie to 5 stopni Celsjusza. Średnia temperatura w lecie osiąga 15 stopni Celsjusza. Opady atmosferyczne występują przez cały rok. Najwięcej deszczu spotyka się na zachodzie Wielkiej Brytanii. W górzystych terenach (na przykład Walia i Szkocja) potrafi spaść naprawdę dużo deszczu. W zimie pada śnieg. Na wschodzie Wielkiej Brytanii pada najmniej. Wyspy kanału La Manche oraz południowe wybrzeże są najbardziej słonecznym regionem. Temperatura jest tu odpowiednio wyższa.
Tereny miejskie, gęsto zaludnione posiadają szczególnie dobrze rozwiniętą sieć dróg. Stolica Anglii - Londyn jest centralnym połączeniem, gdzie spotyka się tuzin dróg łączących inne miast. Są dwa typy dróg: A i B. Drogi A są nowoczesnymi drogami pomiędzy większymi miastami, natomiast drogi kategorii B to wąskie połączenia na odległych obszarach. Pamiętaj, że ludzie w Wielkiej Brytanii jeżdżą po lewej stronie drogi!
Ekonomicznym środkiem transportu w Wielkiej Brytanii jest autobus. Autobusy odjeżdżają z dużej i średniej wielkości miast do każdego miejsca w kraju. Podróż autobusem jest komfortowa i daje możliwość zwiedzenia dużej części kraju.
Wielka Brytania posiada rozległą sieć kolei, która jest dostępna nawet przez Eurotunel. Eurotunel biegnie pod Kanałem La Manche łącząc miasta Calais (Francja) i Folkestone. Szybkie koleje odjeżdżają z Londynu do innych miast. Są też wolniejsze koleje regionalne, które zapewniają transport krajowy. Nie tylko Anglia ale także Szkocja i Walia mogą być odkryte z pomocą kolei. Możesz kupić bilet, który pozwoli Ci podróżować kilka dni bez żadnej przerwy (pierwszą lub drugą klasą).
Wielką Brytanię można również odwiedzić z powietrza. British Airways to angielskie linie lotnicze. Heathrow (w Londynie) to największy port lotniczy. Inne większe porty lotnicze to Lotnisko London Gatwick, Międzynarodowe Lotnisko Birmingham, Lotnisko Edynburg, Międzynarodowe Lotnisko Glasgow oraz Lotnisko Manchester. Istnieje nie mniej niż 33 lotnisk oferujących loty krajowe.
Wyspy Kanału La Manche są osiągalne promem. Promy odpływają z miast Poole, Weymouth i Portsmouth. Najważniejsze brytyjskie porty znajdują się w miastach: Londyn, Liverpool, Manchester, Southampton i Newcastle nad Tyne.
Wielka Brytania znana jest z angielskiego śniadania. Jest to obfite śniadanie ze smażonymi kiełbaskami, bekonem, jajkami, tostem, marmoladą, fasolką po bretońsku, pieczonymi ziemniakami i smażonymi grzybami. Do śniadania pije się kawę lub herbatę z odrobiną mleka.
Innym typowym dla Anglików posiłkiem jest "high tea" (wczesna obiadokolacja). Dla brytyjskich arystokratów był to zawsze szczególny czas w ciągu dnia. Około godziny 4 po południu pili oni herbatę, zajadając się małymi przekąskami, takimi jak babeczki, bułeczki, ciasta, ciastka lub kanapki.
Brytyjskie puby posiadają światową sławę. Przeciętny Brytyjczyk nie jest wstanie sobie wyobrazić życia bez nich. Jest to miejsce gdzie możesz zjeść i napić się, ale możesz tam również miło spędzić czas z przyjaciółmi. Piwo często serwowane jest w pubach. Rozróżnia się trzy rodzaje piwa: lager, bitter i stout. Stout jest najciemniejszym i najbardziej gorzkim w smaku. Musisz mieć ukończone 18 lat, by raczyć się alkoholem.
Inne tradycyjne potrawy to irlandzki gulasz (danie ze stekiem, ziemniakami i marchewką), ryba z frytkami, dania z jagnięciny i wołowiny oraz różne rodzaje smakowitych ciast. Gdziekolwiek pójdziesz możesz także zamówić dania europejskie z makaronem lub ryżem. Dania indyjskie na wynos są tu także dostępne. Zwykle napiwek jest wliczony w cenę.
Wielka Brytania oferuje szeroki zakres możliwości zakwaterowania. Istnieją niezliczone hotele, wakacyjne domki i apartamenty. Chociaż istnieje wystarczająco dużo pól namiotowych, nie są one zbyt popularne pośród turystów. Pola namiotowe są zwykle dobrej jakości. Turyści często wybierają formę "Bed&Breakfast (łóżko i śniadanie) na swój nocleg. Jest ona relatywnie tania i dostępna wszędzie. Typowe angielskie śniadanie jest wliczone w cenę noclegu. W Szkocji można wynająć nocleg w małych chatkach znajdujących się wśród pięknego otoczenia. Możesz także spędzić unikalną noc na historycznej farmie w Walii.
Wielka Brytania znajduje się w strefie czasu GMT. W lato czas przesuwany jest o jedną godzinę do przodu. Lato zaczyna się 26 marca i kończy 29 października.
W poszukiwaniu innych informacji o Wielkiej Brytanii polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.