Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Cypr za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Cypr jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Cypr.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Cypr, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 9 punktów odbioru w Cypr. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Na rozdrożu Europy, Azji i Afryki leży śródziemnomorska wyspa Cypr. Od 1974 roku wyspa jest podzielona na dwie części. Chociaż Cypr Północny jest republiką uznawaną jedynie przez Turcję. Stolicą Cypru jest Nikozja. Miasto ma 309 500 mieszkańców.
Wzdłuż wybrzeża goście wyspy odnajdą wspaniałe plaże. W głębi wyspy czekają inne atrakcje takie jak tradycyjne wioski, średniowieczne zamki i ruiny. W wielu wioskach warto odwiedzić różnorodne uroczystości oraz bazary. Prawosławne kościoły i klasztory to inspirujące budynki w niesamowitym otoczeniu. Wnętrza są zazwyczaj bardzo wystawne i wyróżniające się wieloma ikonami i złoceniami. Sama struktura bardzo często ma bizantyjski charakter.
Grecka mitologia również odgrywa istotną rolę dla tożsamości Cypru. To właśnie z spienionych wód okalających wyspę zrodziła się grecka bogini Afrodyta. Ludność Pafos i Amathus nadal oddaje cześć tej bogini urządzając wiosenne uczty. Skała Afrodyty na cypryjskim wybrzeżu upamiętnia jej narodziny.
Cypryjski krajobraz charakteryzuje się niepojętymi szczytami górskimi, skalnymi wybrzeżami i polami zbóż. W suchym klimacie lasy sosnowe i drzewa cytrusowe oferują pewne ukojenie od upałów. Ci, którzy już dokonali eksploracji wyspy i jej bogatego życia kulturalnego mogą ucztować przy śródziemnomorskiej kuchni i kieliszku wyśmienitego cypryjskiego wina.
Pod koniec ery paleolitu, łowcy przybyli na Cypr i zasiedlili wyspę. Prawdopodobnie, ta społeczność przybyła z Lewantu; obszaru w zachodniej Azji, okalającego Morze Śródziemnomorskie. Z powodu długotrwałego niezaludnienia wyspy, wielu karłowatym gatunkom zwierząt takim jak słoń karłowaty i hipopotam udało się przetrwać. Niedaleko Limassol, na południowym wybrzeżu wyspy, jest punkt, gdzie odnajduje się wiele szczątków tych zwierząt. Miejsce to nazywa się Aetokremnos: Orli Klif.
W czasach neolitycznych, około osiem tysięcy przed naszą erą, ludzie zadomowili się na wyspie na stałe. Byli farmerami hodującymi zwierzęta takie jak świnie, owce i kozy. W epoce brązu zaczęły powstawać pierwsze miasta. Ludzie zaczęli wydobywać miedź, która okazała się być dobrym towarem handlowym. Poczynając od trzech tysięcy przed naszą erą Cypryjczycy używali miedzi dla własnych celów. Cypr stał się ważnym partnerem handlowym pomiędzy Krętą, Grecją, Lewantem, Egiptem i Sardynią. Istnieją ślady silnych więzów z Egiptem. Te wskazówki sugerują, że Cypr pozostawał niezależny aż po koniec czternastego wieku. Od około 1200 roku przed naszą erą zauważalne są silne wpływy kultury mykeńskiej.
W czasie epoki żelaza Asyryjczycy kontrolowali wyspę. Jednakże to nie zahamowało handlu na Cyprze w żadnym stopniu. Handel kwitł, można wręcz powiedzieć, że wyspa władała całym Morzem Śródziemnomorskim.
Od 560 do 545 roku przed naszą erą władztwo Asyryjczyków zostało zniesione na rzecz Egipcjan. Cypryjscy monarchowie w przeważającym stopniu mogli pozostać u władzy. W 545 przed naszą erą rządy przejęli Persowie, którzy zaczęli zajmować wyspę w 525. Ten stan trwał do końca piątego wieku naszej ery. Około 425 roku przed naszą erą Cypr stał się częścią imperium hellenistycznego. W 76 roku przed naszą erą Rzymianie zajęli Cypr i przekształcili go w prowincję swojego imperium.
Ta sytuacja trwała do czasu aż muzułmanie wpadli na pomysł władania Cyprem. W roku 649 kalif Mu'awija zajął Cypr. Przez kilka kolejnych wieków muzułmanie dzielili swą władzę razem z Cesarstwem Bizantyńskim. Obydwie grupy starały się przejąć władzę absolutną.
Kiedy imperium upadło pod koniec dwunastego wieku, Ryszard Lwie Serce i jego krzyżowcy podbili Cypr. Tym sposobem Cypr stał się częścią Królestwa Jerozolimskiego. W 1291 roku krzyżowcy opuścili Ziemię Świętą. Zostali jednak na Cyprze aż do 1489. Tego roku Wenecja skolonizowała Cypr.
Burzliwy okres w dziejach Cypru nadal trwał. W 1571 Ottomanie podbili wyspę. Turcy zostali tutaj do 1878 roku. W międzyczasie znacząca mniejszość turecka osiedliła się na Cyprze. Z początku kościół bizantyjski przyjął nowych okupantów, ponieważ Turcy uznawali wszystkie religie wierne Księdze. Pobierane podatki zaczęły być bardzo wysokie i początkowe zadowolenie zanikało.
W 1925 roku Cypr stał się brytyjską kolonią i odzyskał niepodległość niedługo po zakończeniu Drugiej Wojny światowej w 1960 roku. Turecka mniejszość silnie zaznaczała swą obecność, co miało odzwierciedlenie w konstytucji, która zapewniała, że stanowisko prezydenta było zawsze pełnione przez Cypryjczyka, natomiast stanowisko wiceprezydenta przez tureckiego Cypryjczyka. Konstytucja stanowiła również gwarancję nieproporcjonalnie dużej władzy tureckiej mniejszości w rządzie Cypru. Turecka mniejszość nie stanowiła nawet jednej piątej ludności, jednak w wielu przypadkach dostawała ponad trzydzieści procent wpływów. Ponadto prawo Turków do weta przyczyniało się do administracyjnie trudnej do zaakceptowania sytuacji, w której niewiele zmian prawnych mogło wejść w życie.
Gdy cypryjski prezydent Makarios zaproponował zmiany w konstytucji, wybuchły problemy i zaczęto stosować przemoc. Dopiero wskutek brytyjskiej inicjatywy udało się załagodzić spór. Cypryjski prezydent tymczasowo zezwolił na obecność brytyjskich, greckich i tureckich sił pokojowych na wyspie. W procesie odseparowywania stron konfliktu, stworzono "Zieloną linię". Ta strefa dzieli wyspę na pół. W 1964 roku Narody Zjednoczone przysłały siły pokojowe. Są one obecne do dziś. W 1974 roku miała miejsce turecka inwazja na północną część wyspy. W 1975 ten fragment został ogłoszony Tureckim Stanem Federalnym Cypru Północnego. Obecnie ta część nosi nazwę Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Turcja jest jedynym państwem oficjalnie uznającym tę republikę.
W 1990 Cypr złożył aplikację o wstąpienie do Unii Europejskiej. Tureccy Cypryjczycy twierdzili jednak, że grecko-cypryjski rząd nie złożył tego dokumentu w ich imieniu, jako że nie mają oni reprezentacji w grecko-cypryjskim rządzie. Pomimo tego, Unia Europejska rozpoznała aplikację jako ważną i akceptuję grecko-cypryjskie panowanie nad całą wyspą. W 2004 wyspa stała się częścią Unii Europejskiej.
Na Cyprze żyje około 789 000 mieszkańców. Trzy czwarte cypryjskiej populacji to cypryjscy Grecy. Jedna piąta to tureccy Cypryjczycy, a na pozostałe pięć procent składają się różne mniejszości etniczne pośród, których są Ormianie, Libańczycy oraz Maronici. Ponad połowa Cypryjczyków żyje w zurbanizowanych częściach wyspy. Migracja z obszarów wiejskich do miast znacząco wzrosła w przeciągu ostatnich lat. Wiejscy ludzie są bardzo ciepli i otwarci.
Większość grecko-cypryjskiej populacji należy do Greckiego Kościoła Prawosławnego. Jedna piąta Cypryjczyków to muzułmanie. Pozostałe cztery procent należy albo do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego albo do Kościoła maronickiego. Ten podział odzwierciedla proporcje populacji poszczególnych grup etnicznych.
Na Cyprze mówi się po grecku, turecku i angielsku.
Na wyspie wciąż istnieją zachowane ruiny z okresu rzymskiego. W grecko-rzymskim amfiteatrze Kurion wciąż wystawia się przedstawienia każdego lata. Poza tym istnieje wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Dobrym przykładem jest pasmo górskie Troodos, przez które wiedzie droga od najwyższego szczytu Olimbos do klasztoru Kykkos. To najsłynniejszy klasztor greckiego prawosławia na Cyprze. Trzecią interesującą atrakcją na Cyprze jest znana ze tradycji koronkarskich wioska Lefkara. Leży pomiędzy miastami Larnaka i Limassol oraz zapewnia możliwość posmakowania prawdziwego, wiejskiego życia Cypru.
Od 1960 roku Cypr jest niepodległą republiką. Współczesny Cypr nadal jest podzieloną wyspą. Christofias Demetris jest obecnym prezydentem Republiki Cypru. Do tego dochodzi jeszcze Mehmed Ali Talat, który pełni funkcję prezydenta Tureckiej Republiki Cypru Północnego od 2005 roku.
Pod względem administracyjnym, Cypr składa się z sześciu dystryktów. Podział został ustalony zanim wyspa została rozdzielona na dwie części: północną - turecką oraz południową grecko-cypryjską. Z tego powodu granice dystryktów nie uwzględniają "nowej" sytuacji.
Cypryjski gospodarka opiera się głównie na sektorze rolnictwa. Ta gałąź produkuje uprawy, które nadają się na eksport. Są to na przykład owoce cytrusowe, ziemniaki, winogrona i tytoń.
Drugim głównym źródłem przychodów jest sektor turystyczny.
Pomimo faktu, że Cypr jest wyspą, rybołówstwo nie odgrywa znaczącej roli. Powodem takiego stanu rzeczy są wody okalające wyspę. Nie występuje tam dostateczna ilość ryb.
Na Cyprze wciąż wydobywa się miedź. W wielu językach (np. po angielsku: Copper) słowo oznaczające ten metal jest pod względem pochodzenia związane z nazwą wyspy. Poza miedzią, wydobywa się również marmur, żelazo i gips. Ponadto ostatnio odkryto złoża ropy naftowej w wodach między Cyprem, a Egiptem.
Rozdzielenie wyspy na północną i południową cześć niesie za sobą również zróżnicowanie ekonomiczne. Od 2004 roku grecki Cypr jest członkiem Unii Europejskiej. To przyniosło za sobą przyrost dobrobytu. Turecki Cypr jest częściowo zależny od Turcji. Ponieważ ta część nie jest uznawana przez resztę państw, zagraniczna wymiana handlowa jest możliwa jedynie z Turcją.
Od 2008 roku walutą na Cyprze jest euro, które zastąpiło funta cypryjskiego.
Cypr jest wyspą Morza Śródziemnomorskiego. Około siedemdziesiąt kilometrów na północ, znajdziesz Turcję. Sto kilometrów na wschód leży Syria. Pod względem geograficznym wyspa należy do Azji. Z powodu ludności, która w większości wyznaje greckie prawosławie, o wyspie często mówi się jako europejskiej. Ląd zajmuje 9 251 kilometrów kwadratowych. W północnej części wyspy znajduje się pasmo górskie Kierinia. Góry są zbudowane przede wszystkim z wapienia i charakteryzują się nierówną, skalistą strukturą. Najwyższy szczyt ma około tysiąc metrów. Z kolei pasmo górskie Troodos leży na południowym zachodzie. Najwyższa góra, Olimbos ma 1 953 metry. Jest to równocześnie najwyżej położony punkt na całym Cyprze. Pomiędzy dwoma pasmami górskimi leży równina Mesaoria. Ten region jest bardzo żyzny, pomimo braku rzeki, która przecinałaby teren. Właściwie na całej wyspie nie ma żadnej faktycznej rzeki. Nawet górskie strumyki latem pozostają suche. Wschodnie wybrzeże wypełnione jest szerokimi zatokami z kilkoma portami. Pafos, Larnaka i Limassol to trzy miasta przybrzeżne.
Słowo "Cypr" pochodzi od greckiego kypros. Słowo oznacza miedź, metal znajdowany na wyspie, stanowiący w przeszłości istotny produkt handlowy.
Dawniej Cypr był wyspą z wieloma lasami. Jednakże z powodu wycinki dużej ilości drzew, jak również licznych pożarów, wiele lasów zniknęło w przeciągu ostatnich stu lat. Niemniej jednak sadzenie nowych drzew pozwoliło na przywrócenie jednej piątej pierwotnej ilości lasów.
Cypr charakteryzuje się śródziemnomorskim klimatem. Lato trwające od połowy maja do połowy sierpnia jest suche i upalne. Czyste, błękitne niebo rozpościera się nad całą wyspą. Niemal każdy dzień jest słoneczny. Zimy są łagodne i deszczowe. Można też powiedzieć, że są względnie długie. W górach rejestruje się każdego roku pewną ilość opadów śniegu na wysokościach przekraczających tysiąc metrów. Co zaskakujące, na Cyprze można nawet uprawiać pewne sporty zimowe w górach Troodos! Jesień i wiosna są krótkie.
Z powodu braku sieci linii kolejowych na Cyprze, cały ruch odbywa się drogami samochodowymi, morzem oraz za pomocą samolotów.
Cypryjczycy podróżują przede wszystkim samochodem. Sieć dróg jest wysoce rozwinięta. Drogi są również utrzymane w wyśmienitym stanie. Autostrada łączy Nikozję z Kirenią i Limassol. Ważne jest by pamiętać, że na Cyprze należy poruszać się po lewej stronie jezdni.
Przez cały tydzień, poza niedzielami, istnieją połączenia autobusowe pomiędzy miastami. Transport autobusowy funkcjonuje bardzo sprawnie, a kursy mają wysoką częstotliwość.
Głównymi portami morskimi Cypru są Limassol i Larnaka. Zarówno statki pasażerskie jak i towarowe odpływają stąd w morze.
Z portu lotniczego Larnaka oraz z portu lotniczego Pafos możesz odlecieć do miast w Europie i na Bliskim Wschodzie. Lotnisko stolicy pozostaje zamknięte od 1974 roku. Z tego powodu lotnisko w Larnace jest też nazywane lotniskiem Cypru. Na północy Cypru znajduje się międzynarodowe lotnisko koło Ercan. Jednakże, jedyne linie lotnicze, które go używają to Turkish Airlines.
Na cypryjską kuchnię wpływ miały rozszerzone kontakty z Egiptem, Grecją, Libanem, Turcją i Wielką Brytanią.
Na Cyprze ludność zasiada do obiadu około południa. Jednakże możliwe jest też jedzenie głównego posiłku dopiero wieczorem. Kuchnia Cypru Północnego jest silnie powiązana z kuchnią południową. Dania często noszą jednak inne nazwy. Ponieważ większość ludności tej części wyspy to muzułmanie, wieprzowina jest wyłączona z menu.
Jedną z typowych cypryjskich przystawek jest halloumi. To ser robiony z owczego i koziego mleka. Zazwyczaj podawany jest w plastrach po ugrillowaniu. Inną specjalnością jest meze. Słowo to można przetłumaczyć jako małe przysmaki. Meze składa się z wielu małych talerzy wypełnionych warzywami, mięsem i rybami.
Mimo, że morze nie jest bogate w ryby, dania rybne stanowią istotną część cypryjskiej kuchni. Kalmary, ośmiornice w czerwonym winie i okonie to wszystko produkty obecne w menu. Grillowana jagnięcina (souvla) to również danie obecne w wielu domach. Lounza to z kolei danie, w którym główną rolę gra mięso marynowane w nasionach kolendry i winie. Później mięso się suszy i wędzi.
Do najczęściej podawanych warzyw należą ziemniaki w oliwie z oliwek z dodatkiem pietruszki, marynowane kalafiory oraz szparagi.
Typowym napojem Północnego Cypru jest pochodzący z Turcji ayran, napój na bazie jogurtu. Słynnymi napojami dostępnymi na całej wyspie są raki i sawa będąca rodzajem brandy. Pierwszy z tych napojów alkoholowych jest robiony z anyżku. Drugi to brandy z sokiem cytrynowym. Ten drink jest pozostałością po okresie brytyjskiej kolonii. Raki jest szczególnie popularne w tureckiej części wyspy. Na Cyprze znajdują się również winnice. We wrześniu i październiku w Limassol jest gwarno z powodu zabaw skupionych wokół wina. Okoliczne wioski posiadają własne festyny.
Na Cyprze obowiązuje czas GMT/UTC +2. W czasie miesięcy letnich zegar przestawia się do przodu do GMT/UTC +3.
Na Cyprze znajdują się hotele wszelkich kształtów i rozmiarów. Możesz wybierać zarówno pośród noclegów luksusowych, jak i budżetowych. Poza hotelami, dobrą opcją na spędzenie nocy są również noclegi typu "łóżko i śniadanie".
W miastach takich jak Larnaka, Limassol i Ajia Napa znajduje się również wiele hosteli.
Wyspa posiada również pewną ilość pól kempingowych. Te są głównie rozlokowane na zachodnim wybrzeżu Cypru.
Aby zdobyć więcej informacji na temat Cypru zalecamy skorzystanie z Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.