Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Niemcy za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Niemcy jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Niemcy.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Niemcy, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 653 punktów odbioru w Niemcy. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Niemcy oferują turystom wiele możliwości. Krajobraz jest zróżnicowany i zachęca do odbywania długich spacerów. Możesz odwiedzić małe i tradycyjne wioski, stare zakony i zamki lub pojechać na wycieczkę nad rzekę. Istnieje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu: sporty motorowe są charakterystyczne dla tego kraju, na południu występują góry nadające się do wspinaczki, a korty tenisowe oraz kluby piłki nożnej znajdują się niemal wszędzie. Ponadto, Niemcy posiadają wiele dynamicznych miast z rozrywkowymi i modnymi baraki oraz wieloma ulicami idealnymi do robienia zakupów.
Na początku naszej ery, obecne tereny Niemiec były zaludnione przez plemiona germańskiej. Germanie zdołali pokonać Rzymian, którzy okupowali kraj przez większość stulecia. Po upadku Imperium Rzymskiego, Frankowie zdominowali Europę. Germanie zostali przyłączeni do Imperium Franków. Karol Wielki, Cesarz Franków umarł a każdy z jego synów otrzymał część Imperium (w 843 roku naszej ery). Ludwig był tym, który otrzymał wschodnią część. Dopiero w XV wieku to właśnie to terytorium otrzymało oficjalnie nazwę Niemiec.
XVI wiek był okresem reformacji. Pod przywództwem Marcina Lutra doszło do powstania tzw. Kościoła reformowanego. Marcin Luter przeciwstawiał się autorytetowi papieża i zapoczątkował wiele reform społecznych. Wtedy doszło do rozłamu między katolikami a protestantami. Ten konflikt doprowadził ostatecznie do wojny trzydziestoletniej. Choć co do reguły była to wojna o podłożu religijnym, ostatecznie przerodziła się w starcie między Niemcami, Francją, Szwecją oraz Hiszpanią. W 1648 roku, Pokój westfalski został ustanowiony. W Niemczech, oprócz katolicyzmu, doszło do oficjalnego uznania kościołów luterańskiego i kalwińskiego. Od tego momentu, cesarz stracił swój autorytet a regionalne monarchie uzyskały niemal równe prawa.
W 1789 roku, doszło do rewolucji we Francji. Monarchia została zastąpiona republiką. Napoleon Bonaparte przejął władzę we Francji i zdołał podbić znaczne części Europy. Niemcy były również okupowane przez Francję. Za wyjątkiem Austrii oraz Prus, w 1810 roku, wszystkie niemieckie państwa zostały włączone do tzw. Konfederacji Reńskiego (z Napoleonem na czele). Po tym jak Napoleon został pokonany, Prusy oraz inne niemieckie państwa utworzyły Związek Niemiecki. W 1870 roku doszło do wybuchu wojny francusko-niemieckiej. Niemcy wygrały i utworzyły imperium niemieckie pod przywództwem pruskim.
Napięcia międzynarodowe doprowadziły to wybuchu I wojny światowej w 1914 roku. W 1918, Niemcy zostały pokonane przez aliantów. Kraj był bardzo osłabiony, a ponadto panował w nim społeczny niepokój oraz kryzys ekonomiczny. Ten chaos spowodował, iż radykalne środowiska uzyskała możliwość zaprezentowania swoich poglądów. W 1932 roku, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP) Adolfa Hitlera została największą partią polityczną. Rok później, Hitler stał się kanclerzem i zabronił istnienia innym partiom polityczny,
Hitler pragnął ekspansji imperium niemieckiego i w 1939 roku doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej. W 1941 roku, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Związek Radziecki razem wystąpiły przeciwko Niemcom. W 1945 roku było już po wojnie. Niemcy przegrały, a Hitler popełnił samobójstwo. Alianci podzielili Niemcy na dwa państwa: zachodnią Republikę Federalną Niemiec (RFN) oraz wschodnią Niemiecką Republikę Demokratyczną (NRD). Republika Federalna stała się zachodnią demokracją, natomiast NRD była komunistycznym państwem w stylu sowieckim. Zachodnie państwo wzbogaciło się dużo bardziej niż jego komunistyczny odpowiednik i wiele ludzi uciekało z Wschodniego Berlina do Zachodniego Berlina. Aby zapobiec temu, wybudowano tzw. berliński mur, który rozdzielał dwa państwa (1948).
Po zimnej wojnie, mur berliński został zburzony. Pomimo faktu, że Niemcy znów były jednym państwem, istniały wielkie różnice ekonomiczne między wschodem a zachodem. Dzisiaj te różnice są nadal widoczne, dawne NRD jest nadal w tyle pod względem gospodarczym i społecznym w porównaniu do terenów dawnego RFN. W 1955 roku RFN zostało członkiem NATO. Po tym jak doszło do zjednoczenia dwóch państw, Niemcy zostały członkiem NATO pomimo podejrzeń pozostałych członków paktu. Niemcy przystąpiły również do Unii Europejskiej, a w 2002 roku przyjęły euro jako swoją walutę.
Niemcy posiadają 82.5 milionów mieszkańców. Gęstość zaludnienia jest bardzo wysoka: Niemcy są na czwartym miejscu (zaraz za Belgią, Holandią oraz Wielką Brytanią) w kontekście gęstości zaludnienia w Europie. Bardzo wysoki odsetek (prawie 90%) mieszka na obszarach zurbanizowanych. Szczególnie zagłębie Ruhr jest gęsto zaludnione (około 11 milionów). Miasta takie jak Berlin, Hamburg oraz Monachium są szczególnie popularne.
W Niemczech mieszka prawie 7.5 miliona obcokrajowców. W latach 1960-tych oraz 1970-tych, wiele osób przybyło do Niemiec za pracą. Ponadto, w kraju mieszka też wielu uchodźców. Większość cudzoziemców to Turkowie (30%). Ponadto w Niemczech mieszkają byli Jugosłowianie, Włosi, Rosjanie, Grecy, Polacy, Duńczycy oraz Chorwaci.
Niemcy posiadają wolność religijną. Około 38% ludności to protestanci a 34% to rzymskokatolicy. Większość protestantów żyje na północy Niemiec, a większość rzymskokatolików na południu i zachodzie. Ponadto, ok. 3.3 miliona ludzi to muzułmanie. Istnieje też mniejszość żydowska. Większość Żydów mieszka w Berlinie. Wiele osób w dawnej wschodniej republice jest niewierząca.
Oficjalnym językiem jest niemiecki i jest to także najczęściej używany język. Istnieje wiele dialektów. Duńczycy (którzy mieszkają w Szlezwigu) nie mówią po niemiecku. Dodatkowo, na miejscu mieszkają Fryzowie, którzy również mają swój język. Niemiecki jest powiązany z wieloma językami, np. takimi jak skandynawskie, holenderskim, flamandzkim czy angielskim.
W 1949 roku, doszło do zatwierdzenia konstytucji na mocy której Niemcy stały się państwem federalnym z demokracją parlamentarną. Niemcy składają się z 16 landów, z których każdy ma swoją autonomię. Te landy to: Badenia-Witrembergia, Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Brema, Hamburg, Hesja, Meklembrugia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn oraz Turyngia.
Państwo federalne ma najwyższą władzę. Prezydent jest głową państwa i jest wybierany na okres pięciu lat przez rząd federalny oraz rządy poszczególnych krajów związkowych (landów). Władza prezydenta jest ograniczona i skupia się głównie na wokół roli reprezentacyjnej. Prezydentem jest Horst Köhler (od 2004). Jest on członkiem CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna). CDU jest konserwatywną, centro-prawicową partią.
Władza w państwie federalnym składa się z Bundestagu oraz Rady Federalnej. Bundestag jest niemieckim parlamentem z ponad 670 członkami. To oni sprawują władzę legislacyjną w kraju. Wszyscy Niemcy powyżej 18 roku życia są uprawnieni do głosowania. Rada Federalna posiada 69 członków. Są oni przedstawicielami rządów poszczególnych landów. Rada Federalna może odrzucić ustawy zaaprobowane przez Bundestag. Kanclerz stoi na czele rządu. Jest on mianowany przez prezydenta i ma on władzę wyznaczania głównych kierunków polityki państwa. Od 2005 roku Angela Merkel jest kanclerzem Niemiec. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Władza sądownicza leży w rękach niemieckiego sądu: Federalnego Sądu Konstytucyjnego (Bundesverfassungsgericht). Połowa jego członków jest wybierana przez Bundestag, druga połowa przez Radę Federalną. Federalny Sąd Konstytucyjny stoi na straży konstytucji.
Pomimo chaosu po II wojnie światowej, Niemcy zdołały stać się trzecią największą gospodarką na świecie w 2004. Jednakże, w ostatnich latach nie było praktycznie wzrostu ekonomicznego. Ze względu na fakt, iż średni wiek ludności podwyższa się, liczba aktywnej zawodowo ludności ulega zmniejszeniu. Ponadto, Niemcy stawiają czoła wysokiemu bezrobociu. Koszty opieki społecznej również ulegają podwyższeniu. Wschodnie Niemcy są nadal w tyle ze zachodnią częścią kraju. Co roku ogromne kwoty pieniędzy są wydawane na rozwinięcie gospodarki we wschodniej części kraju. Jakkolwiek, wygląda na to, że w Niemczech wszystko idzie w dobrym kierunku.
Sektor usług ma największy udział w krajowym PKB. Rolnictwo nie jest już najważniejszym sektorem gospodarki. Większość firm rolniczych to przedsiębiorstwa jednoosobowe. Produkcja jest nacelowana głównie na rynek krajowy. Przemysł motoryzacyjny to największy eksporter produktów niemieckich. W Europie, Niemcy są największym producentem samochodów luksusowych. Ponadto, kraj eksportuje wiele maszyn i części, produktów chemicznych, metali, żywności oraz tekstyliów. Przemysł ciężki jest zlokalizowany w Zagłębiu Ruhry.
Zachodnie kraje Unii Europejskiej to najważniejsi partnerzy handlowi Niemiec. Kraj eksportuje głównie do Francji, Holandii, Włoch, Belgii oraz Luksemburga. Poza Unią Europejską, Stany Zjednoczone oraz Japonia są również ważne dla handlu. Wymiana handlowa między państwami środkowej i wschodniej Europy zwiększyła się w ciągu ostatnich lat. Niemcy importują wiele produktów spożywczych, ropy oraz gazu ziemnego.
Przemysł turystyczny także wzrósł. Obecnie, Niemcy są popularną destynacją urlopową. Turyści przyjeżdżają głównie z Holandii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Bawaria jest szczególną atrakcją turystyczną. ten region jest idealny do uprawiania sportów zimowych. Ponadto, Berlin przyciąga wielu turystów, podobnie jak Sauerland, Turyngia oraz Schwarzwald ("Czarny Las").
Niemiecka walutą była marka. Od 2002, kraj przyjął euro jako swoją walutę. Przyjęto wymiennik w wysokości 1.96 marki równej 1 euro.
Niemcy znajdują się w centralnej Europie i zajmują powierzchnię około 357,000 mil kwadratowych. Ze względu na ich centralne umiejscowienie, kraj graniczy w różnymi krajami: na północy jest to Dania, na wschodzie Polska oraz Czechy, na południu Szwajcaria oraz Austria, a na zachodzie kraje Beneluxu oraz Francja. Całkowita długość granic to 3618 kilometrów. Ponadto, kraj graniczy z Morzem Północnym oraz Morzem Bałtyckim.
Niemcy to względnie duże państwo, co oznacza, że jego krajobraz jest dość zróżnicowany. Na północy, istnieją głównie równiny składające się z żyznej gliny i piaszczystych obszarów. Północ i południe są rozdzielone przez centralny masyw górski. W tej części, rzeki pozostawiły po sobie głębokie doliny. Zbocza są wykorzystywane w produkcji winogron. Południe Niemiec składa się głównie z wysokich gór, które stopniowo przechodzą w Alpy. Zugspitze w bawarskich Alpach to najwyższy szczyt niemiecki (2962 metrów).
Największym jeziorem jest Jezioro Bodeńskie na południu kraju. Zbiornik ma powierzchnię 570 kilometrów kwadratowych. Istnieje też kilka dużych rzek. Ren, Elba oraz Wezera wpływają do Morza Północnego. Dunaj wpływa do Morza Czarnego.
Niemcy mają umiarkowany klimat morski. Oznacza to, że zimy są chłodne a lata umiarkowanie ciepłe. W ciągu roku kraj notuje duże opady deszczu. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatury mogą osiągać nawet minus 6 stopni Celsjusza. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem wraz z temperaturami około 17-20 stopni Celsjusza. Wiosną oraz latem ze względu na ciepłe wiatry temperatury mogą czasem znacząco wzrosnąć (w ciągu kilku godzin!). Na nizinach północnych notuje się najmniej opadów. Im wyższe góry, tym więcej opadów. W tych rejonach lata są cieplejsze a zimy chłodniejsze.
Jakość niemieckiej infrastruktury jest bardzo wysoka. Szczególnie na północy, drogi kolejowe oraz autostrady są dobre. Prawie 78% transportu dóbr odbywa się naziemnie. Niemieckie autostrady (Autobahns) są znane na całym świecie, na wielu odcinkach nie ma ograniczeń prędkości, chociaż zalecaną prędkością jest 130 km/h.
Sieć kolejowa w Niemczech jest bardzo dobrze zorganizowana i rozbudowana. W 1994 roku, wschodnie i zachodnie firmy transportowe zostały sprywatyzowane a potem połączone w jedną korporację: Deutsche Bahn AG. Poza pasażerami, pociągi przewożą część produktów produkowanych w kraju. Na wielu odcinkach między dużymi miastami istnieją pociągi dużych prędkości, łączące miasta takie jak Frankfurt, Hanower, Wurzburg, Mannheim, Stuttgart, Monachium oraz Berlin. Pociągi szybkich prędkości są idealnym rozwiązaniem dla osób chcących szybko dostać się z jednego miasta do drugiego, w tym szczególnie dla biznesmenów.
Część transportu dóbr i produktów odbywa się szlakami wodnymi (20%). Przykładami takich produktów może być ziemia, kamień czy węgiel. Kanały zostały wybudowane aby połączyć wiele rzek. Szczególnie Ren jest popularnym szlakiem transportowym. Popularny portami śródlądowymi są: Duisburg, Kolonia, Hamburg oraz Mannheim. Produkty, którymi handluje się międzynarodowo są również transportowane drogą morską. Z wielkich portów morskich (takich jak Hamburg, Wilhelmshaven, Brema / Bremerhaven, Lubeka oraz Rostock) statki odpływają do takich państw jak Wielka Brytania, Dania, Norwegia, Szwecja oraz Holandia.
Ruch lotniczy do i z Niemiec wzrósł szczególnie w ostatnich latach. Istnieje szesnaście międzynarodowych portów lotniczych. Przede wszystkim lotniska takiej jak Frankfurt nad Menem (Lotnisko we Frankfurcie) jest ważne dla Niemiec; po Heathrow w Londynie, to drugie największe lotnisko w Europie. Lotniska takie jak Monachium oraz Dusseldorf są również duże. Ponadto, porty lotnicze znajdują się w takich miastach jak Hamburg, Kolonia / Bonn, Berlin oraz Stuttgart. Największą linią lotniczą w Niemczech jest Deutsche Lufthansa AG.
Niemcy znajdują się w strefie czasowej GMT +1. Latem (od kwietnia do października) zegary przestawiane są o jedną godzinę do przodu. Oznacza to, że latem ściemnia się o godzinę później.
Niemiecka kuchnia jest zróżnicowana. Posiłki są solidne i mogą być trudne do strawienia. Kuchnia obfituje w mięso: kiełbasy, pieczona wieprzowina i wołowina etc. Ponadto, większość dań zawiera ziemniaki oraz zupę. Tradycyjną sałatką niemiecką jest Kartoffelsalat: sałatka z ziemniaków, ogórka, cebuli i majonezu. Niemieckim specjałem jest Berliner Bol (rodzaj pączka z ciasta drożdżowego smażony w głębokim tłuszczu).
Niemcy są prawdziwymi pasjonatami piwa. Istnieje wiele marek dostępnych na terenie całego kraju (np. Warsteiner czy Bittburger). Kawiarnie często serwują też lokalne piwa. Nadrenia Północna-Westfalia to region, gdzie spożywa się najwięcej piwa. Ponadto, Niemcy piją dużo kawy i wody.
Poza tradycyjnymi restauracjami, na miejscu znajduje się wiele restauracji z kuchnią zagraniczną (jak turecką, włoską, grecką oraz chińską). Restauracje często otwierają około 18. Sami Niemcy nie jedzą kolacji przed 20. Ogólnie rzecz ujmując, restauracje nie są drogie. Istnieje zwyczaj pozostawiania niewielkiego napiwku.
Niemcy są dobrze przygotowane na przyjazd wielu turystów, którzy odwiedzają ich co roku. Istnieje wiele sposobów, aby spędzić czas w Niemczech. Na miejscu można znaleźć hotele, noclegi ze śniadaniem (B&B's), apartamenty oraz pensjonaty. Istnieją ponadto schroniska młodzieżowe (szczególnie w dużych miastach) dla tych, którym zależy na niskich cenach. Ponadto, Niemcy posiadają pola do biwakowania, gdzie można wynająć domek lub miejsce do wypoczynku. Często, te miejsca są szczególnie dogodne dla rodzin oraz dzieci.
Celem uzyskania dokładniejszej informacji na temat Niemiec, zachęcamy do skorzystania z Google oraz następujących linków:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.