Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Węgry za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Węgry jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Węgry.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Węgry, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 12 punktów odbioru w Węgry. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Węgry stanowią popularny kierunek wakacyjnych podróży w środkowej Europie. Szczególnie przepiękne miasto Budapeszt i jezioro Balaton są prawdziwymi atrakcjami turystycznymi. Jednakże Węgry mają znacznie więcej do zaoferowania. Ich przyroda jest stosunkowo nienaruszona. Istnieje wiele Parków Narodowych a kraj posiada wiele małych, nostalgicznych wiosek. Równiny i większość jezior znanych jest ze swojej ciszy i spokoju. Możesz jeździć na rowerze, wspinać się, pływać lub wykorzystać auto jako sposób odkrywania kraju. Ludzie są przyjaźni a klimat jest przyjemny.
Węgrzy przybyli do Europy pod koniec IX wieku. Ludzie osiedlili się na Równinach Panońskich. Równiny te pokrywają znacznie większy obszar niż dzisiejsze Węgry. Stefan I Święty był pierwszym królem Węgier. Został on koronowany przez papieża w 1000 roku.
Później przez wiele lat Węgry próbowały rozszerzać swą władzę, jak również musiały bronić swoich granic. Część Chorwacji, Bośni i Dalmacji zostały podbite obracając Węgry w regionalną potęgę. W 1241 roku kraj zaatakowali Mongołowie. W rezultacie Węgry osłabły. Po wymuszonym odwrocie mongolskiej armii, Król Béla IV zbudował kilka fortec wzdłuż granicy.
W XV wieku Imperium Węgierskie rozkwitło. W tym okresie książę renesansu Mátyás Hunyadi rządził Węgrami. Mátyás zdołał dołączyć kilka państw do Węgier i upewnił się, że Turkowie nie zaatakują.
Nie wszyscy zyskali na wzroście gospodarczym. Chłopi byli biedni i doprowadziło to do wybuchu Węgierskiej Wojny Chłopskiej w 1541 roku. Odpowiedź szlachty była bezwzględna. W 1626 roku węgierska armia została pokonana przez Turków. Węgry zostały podzielone: środkowy region wpadł w ręce Turków, podczas gdy Austria rządziła północą i zachodem. Tylko obszar na wschodzie zdołał utrzymać niepodległość.
W późniejszym okresie odbywały się starcia o władzę pomiędzy Turkami i austriackimi Habsburgami. Po pokonaniu Turków w 1683 roku do 1699 roku całe Imperium Węgierskie kontrolowane było przez Habsburgów. Po kilku nieudanych próbach odzyskania kontroli aż do 1867 roku Węgry nie posiadały własnego rządu. Państwu nadano ten sam status co Austrii. Nowy rząd osiadł w stolicy Buda.
W I Wojnie Światowej Węgry walczyły po stronie Austrii. Po przegranej wojnie zapanował chaos w całym kraju. Mihály Károlyi utworzył Radę Narodową. W 1918 roku Węgry ogłosiły się niepodległą republiką i Károlyi stał się jej pierwszym prezydentem. Jednakże niedługo potem parlament upadł a komuniści zdobyli władzę. W 1919 roku zostały "Republiką RAD" (za przykładem Związku Radzieckiego). Na mocy Traktatu z Tranon (1920) Węgry straciły duży obszar ziemi na rzecz Aliantów. Przywrócono monarchię, ale tym razem nie było żadnego króla. Władzę objął admirał Miklós Horthy.
Podczas II Wojny Światowej Węgry z początku chciały pozostać neutralne. Jednakże w 1944 roku Nazistowskie Niemcy okupowały kraj i zabiły wielu Żydów. Związek Radziecki oferował swoją pomoc Węgrom, ale okazało się, że chciał jedynie zwiększyć swoja władzę. Komuniści przejęli kontrolę. W 1946 roku Węgry raz jeszcze stały się republiką i dołączyły do Układu Warszawskiego oraz do COMECOM (kontrpakt NATO i EC).
Węgry zbuntowały się przeciw komunizmowi, ale kontrola pozostała w rękach Sowietów. Wielu ludzi uszło z kraju: inni byli pojmani i mordowani. Aż do 1968 roku nie wprowadzono żadnych refom, wdrożył je wówczas Kádár. W latach osiemdziesiątych XX wieku zostało wprowadzonych więcej reform. W 1989 roku Węgry stały się demokratyczną republiką. Rok później demokratyczne partie stworzyły po raz pierwszy swój własny rząd. W 1997 roku kraj dołączył do NATO a w 2004 roku Węgry stały się członkiem Unii Europejskiej.
Węgry posiadają ponad 10 milionów mieszkańców. 89 % ludności stanowią Węgrzy. Największą mniejszość tworzą Romowie. Jest to koczowniczy lud (Cyganie). Inne mniejszości to Niemcy, Słowacy, Serbowie, Chorwaci i Rumuni. Wielu Węgrów żyje również w krajach sąsiadujących Rumunii, Słowacji, Ukrainie i Serbii. Ponad połowa ludności żyje w miastach. Stolica Budapeszt liczy dwa miliony mieszkańców.
Większość ludności węgierskiej należy do Kościoła Rzymskokatolickiego. Żyje tu 2,5 miliona Protestantów. Ponadto znajdziesz tu również między innymi Kalwinistów, Luteranów i społeczności ortodoksyjne.
Język oficjalny to węgierski. Jest on pokrewny z Fińskim i Estońskim. Mniejszości często mówią w dwóch językach: węgierskim i ich rodzimym języku.
Węgierska muzyka jest charakterystyczna ze względu na użycie skrzypiec. Węgry są również znane ze swojej cygańskiej muzyki. Węgierskie stroje tradycyjne są pełne kolorów i haftowanych motywów. Węgrzy tworzą przepiękne hafty, ceramikę, dekoracje naścienne oraz drzeworyty. Ogólnie mówiąc Węgrzy są przyjaźni i gościnni.
Od 1989 roku Węgry stanowią demokrację parlamentarną. Prezydent jest głową państwa. Od 2005 roku Lászlo Sólyom pełni funkcję prezydenta Węgier. Prezydent wybierany jest co pięć lat przez parlament. Jego rola jest w znacznej mierze ceremonialna.
Największa władza ustawodawcza leży w rękach parlamentu, któremu przewodzi premier. Parlament wybierany jest co cztery lata i posiada 386 członków. Władza wykonawcza leży w rękach gabinetu. Gabinet składa się z 21 członków i odpowiada przed parlamentem. Premierem Węgier (od 2004 roku) jest Ferenc Gyurcsány. Posiada on dużą władzę: doradza parlamentowi w sprawie odpowiednich kandydatów na ministrów oraz może ich zwalniać z obowiązków.
Wszyscy Węgrzy powyżej 18 roku życia są uprawnieni do głosowania. Wybory przylgnęły do mieszanego systemu głosowania, gdzie wyborcy głosują na reprezentantów odpowiednich regionów oraz na partię. W parlamencie jest miejsce dla 176 członków parlamentu, pozostałe 210 miejsc podzielonych jest wśród różnych partii (opartych na systemie proporcjonalnej reprezentacji).
Od 1989 roku Węgry posiadają społeczną gospodarkę rynkową. Dzięki zagranicznym inwestycjom od prywatnych korporacji Węgierska gospodarka była w stanie się rozwijać. Relatywnie niskie płace i wysoki poziom edukacji czyni Węgry atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych firm.
Węgry zmagają się ze znacznym deficytem. Kraj chce wprowadzić środki, które umożliwią cięcie wydatków. Dzięki krajowemu długowi oraz deficytowi jest niezwykle nieprawdopodobne by Węgry były w stanie zamienić narodową walutę (Forint) na Euro w 2010 roku.
Większość Węgrów pracuje w sektorze usług. Sektor przemysłowy jest również duży. Jednakże sektor rolniczy jest mały i wnosi mniej niż 5% PKB. Główne produkty rolnicze to ziarna, kukurydza, ryż, warzywa i owoce. Węgierski sektor przemysłowy szybko się rozwija. Krajowe położenie geograficzne jest idealne do eksportu państwowych produktów a rynek pracy jest dobrze wyszkolony. Mimo, że większość przemysłu mieści się wokół Budapesztu to istnieją inne ważne obszary przemysłowe, przykładami są Borsod, Gyöngyös i Dorog-Tokod.
Najważniejszym węgierskim partnerem handlowym jest Unia Europejska. Kraj eksportuje głównie maszyny i sprzęt transportowy. Ważne produkty importowane to maszyny, sprzęt transportowy, energia i sprzęt fabryczny. Większość handlu węgierskiego ma związek z Niemcami.
W ostatnich latach Węgry zostały zaangażowane w prywatyzację firm. Wpływ rządu był bardzo duży. Międzynarodowe organizacje wezwały węgierski rząd do prywatyzacji wielkich państwowych firm.
Węgierska walutą jest Forint (HUF). Stosunek wymiany to 246 HUF za Euro.
Węgry mieszczą się w środku Europy. Sąsiedzi to: Słowacja (na północy), Ukraina (na północnym wschodzie), Rumunia (na wschodzie), Serbia (na południu), Chorwacja i Słowenia (na zachodzie) oraz Austria (na północnym zachodzie) . Państwo pokrywa powierzchnię 93000 km2. Budapeszt to stolica Węgier. Debrecen to drugie co do wielkości miasto liczące 200000 mieszkańców. Inne większe miasta to Pecz, Sopron i Segedyn.
Węgry w znacznej mierze składają się z równin. Wielka Równina Węgierska znajduje się na południu i na wschodzie kraju. Granice równiny tworzą rzeka Dunaj, rzeka która płynie przez kraj z północy na południe, przepływa również przez Karpaty. Północ kraju tworzy Północno węgierski Płaskowyż Środkowy. Centralnie położony łańcuch górski w tym rejonie to Mátra, który zawiera najwyższą węgierską górę: Kékes (1015 metrów). Obszar na zachód od Dunaju nazywany jest Transdunajem. Jest to żyzny obszar składający się z równin i wzniesień. W centrum Transdunaju leży jezioro Balaton. Z całą powierzchnią 592 km2 stanowi największe jezioro w Europie. Na północ od Balatonu znajdują się różne łańcuchy górskie, z których najważniejszym jest Las Bakoński. Na północnym zachodzie leżą Małe Równiny. Kilka rzek płynie przez ten obszar.
Węgry posiadają klimat kontynentalny, który charakteryzuje się chłodnymi, wilgotnymi zimami i ciepłymi latami ze średnią temperaturą 23 stopni Celsjusza w lipcu jako najcieplejszym miesiącu. Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem ze średnią temperaturą około zera. Węgry mają dużą ilość godzin słońca i odpowiednio małą ilość opadów dzięki wpływom Atlantyku. Wrzesień jest najbardziej suchym miesiącem i z tego powodu jest to dobry czas na wizytę w tym kraju. Maj jest najwilgotniejszym miesiącem.
W niektórych miejscach infrastruktura węgierska jest mniej rozwinięta niż w innych. Niemniej jednak odgrywa ona istotną rolę w państwie. Dzięki swojemu centralnemu położeniu Węgry są ważnym centrum transportu oraz dystrybucji. Kraj posiada około 160000 kilometrów dróg. W przyszłości sieć drogowa zostanie rozbudowana. Większość dróg jest dwukierunkowa i łączy miasta oraz wsie.
Sieć kolejowa posiada 8000 kilometrów długości i jest własnością firmy Państwowe Koleje Węgierskie (MAV). Koleje łączą różne większe miasta z centralnie położoną stolicą Budapesztem. Istnieje również Szybka Kolej Miejska (HEV) łącząca przedmieścia z Budapesztem.
W większych miastach transport publiczny jest zwykle rozbudowany. Znajdziesz tam pociągi, autobusy i metro. Bilety można kupić w kioskach. Bilety na podróże międzynarodowe można także kupić w samych autobusach.
Prawie wszystkie loty międzynarodowe lądują na Lotnisku Budapeszt Ferihegy. Hungarian airline company (Málev) zapewnia loty międzynarodowe z i do Budapesztu. Lotnisko znajduje się około 24 kilometry od samego miasta. Można skorzystać z transportu publicznego z lotniska, jednakże znacznie wygodniej jest zamówić lotniskowy minibus przy terminalu przylotów. Krajowy ruch powietrzny jest ograniczony. Regionalne lotniska mieszczą się między innymi w Debrecen, Sarmallek i Héviz.
Węgierska kuchnia odzwierciedla wpływy różnych ludów, które zamieszkiwały kraj. Jest to jak niektórzy mówią "kuchnia chłopska". Węgierskie potrawy są często przygotowywane z papryką i pomidorami. Używa się ich do dekorowania i doprawiania potraw. Czosnek, ziemniaki i cebula to inne dobrze znane składniki. Gulasz jest uważany za danie narodowe. Jest to gęsta zupa z wołowiną, cebulą i papryką. Węgry znane są również z przepysznej zupy rybnej. Ogólnie mówiąc węgierskie dania są smaczne, zdrowe i pożywne.
W większych miastach na Węgrzech znajdziesz liczne mniejsze i większe restauracje. Chociaż ceny mogą się wahać to jedzenie na mieście nie powinno być zbyt drogie. Etterem to restauracja z daniami węgierskimi i międzynarodowymi w menu. Csárda to folklorystyczna restauracja serwująca lokalne specjały.
Węgrzy to prawdziwi miłośnicy win. Kraj posiada 15 regionów winnych. Dobrze znane wina to Topkaji (z regionu Tokaj) oraz wina z Badacsony (nad jeziorem Balaton). Budafok, przedmieścia Budapesztu to centrum handlu winem. To właśnie stąd pochodzą węgierskie szampany.
Na Węgrzech lepiej nie pić wody z kranu. Polecamy kupić wodę mineralną w supermarkecie.
Węgry to popularny kierunek wakacyjny. Od upadku komunizmu liczba przyjeżdżających co roku turystów zwiększyła się ogromnie. W ostatnich latach zainwestowano w dalszy rozwój turystyki. Kraj posiada wiele hoteli, domków letniskowych oraz pól namiotowych. Hotele wahają się w cenie i jakości. W większych miastach takich jak Budapeszt znajdują się bardzo luksusowe hotele. Śniadanie prawie zawsze wliczone jest w cenę. Ogólnie mówiąc, biwakowanie nie jest drogie. Wokół popularnego jeziora Balaton cena może być nieco wyższa niż gdzie indziej. Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem domku letniskowego lub apartamentu to Węgry z pewnością mają to czego szukasz. Nawet w najmniejszych wioskach można wynająć apartament. Często można znaleźć znaki drogowe, które wskazują gdzie można je znaleźć. W końcu można skorzystać z zakwaterowania razem z wyżywieniem. Pensjonaty są często nowe i zadbane i zwykle mają własne bary lub restauracje.
Węgry znajdują się w strefie czasu Środkowoeuropejskiego (CET: GMT +1). W marcu zegar przestawia się o godzinę do przodu.
W poszukiwaniu innych informacji o Węgrach polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.