Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Tajlandia za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Tajlandia jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Tajlandia.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Tajlandia, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 15 punktów odbioru w Tajlandia. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Tajlandia to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży wśród turystów na południowym wschodzie Azji. Stolicą Tajlandii jest Bangkok. Miasto posiada ponad osiem milionów mieszkańców, co czyni je największą aglomeracją w kraju. Dużo ludzi gubi się tu. Ci, którzy nie boją się ogromnych tłumów oraz zgiełku jaki im towarzyszy mogą spędzić swój czas odwiedzając pałac królewski, różnorodne świątynie i dzielnice China Town.
Poza miastem długie wybrzeże oferuje wiele okazji, by cieszyć się słońcem, morzem i plażą. Palmy wzdłuż białych plaż tworzą cudowną scenerię. Phuket to jedno z najpopularniejszych miejsc na stacjonarny wypoczynek przy plaży. Tropikalny półwysep słusznie posiada nazwę "Perły Południa". Ci, którzy podróżują do Tajlandii mogą relaksować się na plaży lub spacerować po wielkim mieście Bangkoku, odwiedzać wiele miejsc i podziwiać wspaniałą przyrodę w tropikalnym klimacie. Na przykład świątynia Wat Doi Suthep znajduje się na górze w pobliżu Chiang Mai a na wyspie Ko Chang można zobaczyć las tropikalny, w którym miłośnicy natury z pewnością spędzą najpiękniejszy okres swojego życia.
Nic dziwnego, że tajska gospodarka zależy w znacznej części od sektora turystycznego. W tym samym czasie szybko rozwijająca się gospodarka powoduje duże zmiany. Globalizacja pozostawia swoje ślady w tajskim społeczeństwie. Typowe przyprawy i smaki z tajskiej kuchni już od dawna goszczą w wielu zachodnich domach.
Region, który teraz jest częścią Tajlandii był już zamieszkany 500000 lat temu. Większość prehistorycznych miejsc w Tajlandii znajduje się w Ban Chiang. Przedmioty, które tu znaleziono datuje się na 1500 lat przed narodzinami Chrystusa. Ludzie Ci już wtedy uprawiali ryż, zboże, które rosło na polach ryżowych w całej Tajlandii.
Historia Tajlandii rozpoczyna się od momentu migracji Tajów z Chin do południowo wschodniej Azji. Migracja ta odbyła się w X wieku naszej ery. W okresie poprzedzającym to wydarzenie ten obszar zamieszkiwali Monowie, Khmerowie i Malajowie. Królestwa nieustannie groziły nowemu państwu Tajów, jednakże nigdy nie pozwolili zniknąć władzy Tajów.
Pierwsze dwa imperia to Sukhothai' i Ayutthayan. Imperium Sukhothai istniało od 1238 roku do 1438 roku. Dawna stolica znajdowała się około 12 kilometrów poza dzisiejszym miastem Nowy Sukhothai, które wciąż czeka na swoich wielbicieli. Obecnie ruiny tworzą historyczny park i atrakcję turystyczną.
Królestwo Ayutthayan istniało w okresie pomiędzy 1351 i 1767 rokiem. Stolica Ayutthaya przyczyniła się do upadku imperium Sukhothai i pozostania w cieniu. Imperium rozrosło się w okresie czterech stuleci i utworzyło nowe państwo Syjam. Dzisiejsza Tajlandia posiada praktycznie te same granice co stary Syjam.
Ówczesny król Ramathibodi pragnął wprowadzić jedność w swoim imperium i przedsięwziął liczne kroki by osiągnąć swój cel. W 1350 roku uczynił on Buddyzm Therawada religią państwową i pozwolił przybyć mnichom z Cejlonu oraz rozprzestrzeniać nową religię wśród poddanych. Oprócz tego ustanowił nowe prawa na podstawie prawodawczych pism Hindi. Prawa te były w użyciu do końca XIX wieku. Pod koniec XIV wieku imperium stało się najpotężniejsze w Indochinach. Pomimo wysiłku jaki wkładano, by stworzyć jednolite królestwo Tajów, pozostało ono podzielone na prowincje z własnymi lordami i administracją. Król był zmuszony do znacznego wysiłku, by utrzymać imperium zjednoczone.
W 1767 roku Birma zaatakowała Ayuttaya. Rząd zmuszony był wycofać się do Thon Buri w pobliżu dzisiejszego Bangkoku. Dawna stolica została splądrowana a większość miasta nie przetrwało inwazji.
Jeden z ówczesnych generałów Taksin zjednoczył imperium w 1769 roku. Koronował się na króla, jednak jego panowanie nie trwało długo. Uznano go za obłąkanego, uwięziono go i ostatecznie stracono w 1782 roku.
Tego samego roku generał Chakri z powodzeniem stracił Taksina i stał się Królem Ramą I. Tak powstała dynastia Chakri. Rama I założył swoją nową stolicę w Bangkoku nad rzeką Chao Phraya. Nazwę miasta zmieniono na Krung Thep. Jednakże na zachodzie stara nazwa pozostała w użyciu. Po tym Król Rama I przegonił birmańskich okupantów poza granice kraju.
Następcy Ramy byli zaniepokojeni europejskimi kolonistami ponieważ widzieli sąsiadujące kraje tracą kontrolę na rzecz zachodnich mocarstw. Syjam pozostał ostatecznie jedynym krajem, który nigdy nie był okupowany przez europejskich kolonistów. W 1939 roku zmieniono nazwę na Tajlandię, która oznacza "wolne państwo".
W 1932 roku odbył się pucz w imperium. Z tego powodu monarchia absolutna zmieniła się w monarchię konstytucyjną. Od tego momentu aż do 2006 roku liczne reżimy militarne rządziły po sobie w kraju. Król zatrzymał tron, jednak nie wypełniał żadnej roli.
W 1941 roku Tajlandia została zaatakowana przez francuskie Indochiny. Był to początek francuskiej wojny z Tajlandią, w której to Tajowie chcieli odzyskać ziemie, które kiedyś należały do nich. Wtedy do konfliktu wtrąciła się Japonia i ostatecznie zmusiła Francję do zrzeczenia się wszelkich roszczeń dotyczących regionu.
Kiedy wybuchła II Wojna Światowa Tajlandia zdecydowała się poprzeć Japonię. Razem walczyły przeciw Aliantom. Po wojnie Tajlandia zgodziła się oddać Francji podbite terytoria w zamian za członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Od lat sześćdziesiątych do lat osiemdziesiątych XX wieku komunistyczna partyzantka była aktywna w Tajlandii. Jej sąsiadujące kraje wpadały jeden po drugim w ręce komunistów, jednakże Tajlandia oparła się nowej ideologii.
Po 1973 roku upadła ostatnia władza militarnego reżimu. Ostatnia junta została obalona w 2006 roku. Od tamtej pory Tajlandia posiada demokratyczny rząd.
Ludność tajska składa się z ponad 65 milionów obywateli. W kraju żyje znaczna liczba Chińczyków. Wielu z nich z czasem zasymilowało się ze społeczeństwem. Inne ważne grupy etniczne to Malajowie, Monowie i Khmerzy. Malajowie żyją na południu. W górach żyją również inne ludy.
Społeczeństwo Tajów ma wyraźną hierarchię społeczną. Szacunek dla starszych jest bardzo ważny. Oddawanie czci przodkom jest również szeroko rozpowszechnione wśród ludności. Mieszkańcy Tajlandii są także znani ze swojej gościnności i szczodrości.
Kultura Tajów podlega szybkim przemianom z powodu globalizacji świata. Jednakże niektóre typowe tematy tabu wciąż istnieją. Dotykanie czyjejś głowy, wskazywanie na coś stopą lub nadepnięcie na jedzenie lub osoby to przykłady typowego tajskiego tabu. Stopy uważane są za bardzo nieczyste i tak właśnie powstały te tematy tabu.
Język tajski może być z grubsza podzielony na cztery grupy ze względu na region pochodzenia; Środkowa Tajlandia, Północna Tajlandia, Południowa Tajlandia oraz Północno wschodnia Tajlandia. Ostatni z języków zwany jest również Isan. Środkowo-tajski jest obecnie używany przez wielu razem z różnymi dialektami. Tajowie posiadają własny alfabet. Angielski jest drugim językiem i nauczany jest w każdej szkole. Jednakże nie każdy Taj zna angielski.
W przybliżeniu 95 % Tajów należy do Buddystów Therawada. Prawie wszyscy z pozostałych 5 % są Muzułmanami. Muzułmanie często żyją w odosobnionych społecznościach. Największą społeczność muzułmańską można znaleźć na południu pośród Malajów. Nieco ponad 0,5 % stanowią tajscy Chrześcijanie. Oprócz tego istnieją również małe społeczności Sikhs oraz garstka Hindusów. Od XVII wieku w kraju mieszka mała grupa Żydów.
Tajlandia posiada monarchię konstytucyjno-parlamentarną. Królem państwa jest król Rama IX. Jest jednym z królów z dynastii Chakri. Ich członkowie rządzą od 1782 roku. Król Rama IX jest bardzo kochany przez tajską ludność. Niektórzy Tajowie praktycznie czczą swojego króla.
Przewodniczącym rządu jest premier Samak Sundaravej. Od lutego 2008 roku przewodzi rządowi, który składa się z sześciu partii. Samak Sundaravej jest również przewodniczącym największej partii w Tajlandii: Partii Władzy Ludu (PPP).
Od 1932 roku wprowadzono prawo powszechnego wyboru. Tajlandia jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Tajlandia jest "nowo uprzemysłowionym krajem". NUK (NCI) to szybko rozwijające się gospodarki w Azji. Kraj posiada gospodarkę wolnorynkową. Ważne produkty eksportowe to ryż, tekstylia i biżuteria. Ponad połowa kraju uprawia ryż. Inne ważne produkty rolne to trzcina cukrowa, bawełna i soja. Blisko połowa ludności znajduje zatrudnienie w rolnictwie i rybołówstwie.
Najważniejszym sektorem gospodarki jest sektor prywatny. Turystyka szybko rozwija się w Tajlandii i coraz więcej ludzi zarabia pośrednio lub bezpośrednio dzięki wielu odwiedzającym turystom.
W 1993roku założono Strefę Wolnego Handlu ASEAN przez takie kraje jak Tajlandia, Indonezja, Singapur, Malezja, Filipiny i Brunei.
Tajska waluta to Baht.
Tajlandia pokrywa powierzchnię 514000 km2. Państwo graniczy z Kambodżą, Laosem, Malezją i Birmą. Obszar przybrzeżny jest bardzo rozległy. Kraj otaczają: Zatoka Tajska, Morze Andamańskie oraz Ocean Indyjski. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele małych wysp.
Na północy Tajlandii znajdziesz duże łańcuchy górskie pokryte lasami. Najwyższy szczyt Tajlandii to Doi Inthanon z 2590 metrami wysokości. W górach żyje kilka ludów.
Płaskowyż Khorat Plateau na północnym wschodzie znajduje się 250 nad poziomem morza. Płaskowyż nazywany jest również "płaczącą równiną" ponieważ jej część jest bardzo sucha.
Dalej na południe leży region z wieloma rzekami. Bangkok znajduje się w pobliżu jednej z tych rzek, która wpływa do Zatoki Tajskiej. Rzeka ta nazywa się Chao Phraya.
Południowy czubek kraju leży na półwyspie Malakka. Ten mały pas ziemi składa się z łańcuchów górskich, które porastają lasy tropikalne.
Turystów przyciągają także przepiękne plaże, morze i palmy. Popularne kurorty nadmorskie to Phuket, Pattaya i Hua Hin.
Tajlandia znajduje się pod wpływem klimatu monsunowego. Jest to klimat tropikalny z wilgotnymi i suchymi porami. Od polowy maja do września pogoda w Tajlandii jest deszczowa, ciepła i pochmurna. Od listopada do połowy marca północno wschodnie wiatry sprowadzają do kraju susze i chłodne powietrze.
Tajowie jeżdżą po lewej stronie drogi. Stan dróg zależy od regionu w jakim się znajdujemy. W kraju istnieją cztery główne autostrady. Prowadzą na północ, wschód, północny wschód i na południe. Wszystkie drogi prowadzą do Bangkoku. Na niektórych trzeba wnieść opłatę.
Limit prędkości w obszarach zabudowanych wynosi 60 km/h. Poza terenem zabudowanym można jechać z prędkością maksymalną 80 km/h. Na podniesionych "podniebnych" autostradach limit prędkości wynosi 100 km/h.
Autobusy są szybkie, wydajne i można na nich polegać.
Podróż pociągiem przez Tajlandię jest bardzo wygodna pomijając fakt, że pociągi jeżdżą bardzo wolno. Kolej daje turystom doskonałą okazję do obserwacji z bliska tajskiej wsi. Pociągi posiadają pierwszą, drugą i trzecią klasę. Główne drogi kolejowe prowadzą z północy na południe i z północnego wschodu na wschód.
Ci, którzy chcieliby podróżować rzeką mogą skorzystać z reua haang yao: długiej wąskiej łodzi. Jest ona zdolna płynąć dość szybko i może być całkiem zabawnym środkiem transportu.
Z Międzynarodowego Lotniska w Bangkoku, znajdującego się 30 kilometrów od stolicy można odlecieć do wielu zagranicznych miast. Inne kierunki to Lotnisko Chiang Mai, lotnisko na wyspie Ko Samui, w pobliżu miasta Ko Samui oraz Lotnisko Phuket. Z tych lotnisk można również skorzystać z lotów krajowych.
Obecnie kuchnia tajska znana jest w całym zachodnim świecie. Dania łączą słodkie, ostre, gorzkie, kwaśne i słone smaki. Niezbędnymi składnikami są czosnek, trawy cytrynowe i sos rybny. Typowy tajski smak objawia się z użyciem curry w potrawach. Curry to mieszanka kilku przypraw. Wiele tajskich potraw przygotowuje się w woku. W ten sposób przygotowanie dania zajmuje mało czasu a warzywa zachowują swój smak i pozostają chrupiące.
Ryż jest podstawą wielu tajskich potraw. Makaron może z powodzeniem zastąpić ryż.
'Mehkong', tajska wersja whisky wytwarzana jest z ryżu. Tajowie piją Mehkong do obiadu.
Tajlandia znajduje się w strefie czasu GMT/UTC +7.
W rejonach turystycznych i wielkich miastach można spotkać luksusowe hotele. Chińscy Tajowie prowadzą przyzwoite hotele, które ogólnie nie są zbyt przyjazne, niemniej jednak są bardzo wygodne.
Podróżujący mogą też spędzić noc w domkach gościnnych lub hostelach. Te ostatnie mogą być bardzo przytulne. Większe miasta oferują tego rodzaju zakwaterowanie.
Każdy kto szuka pola namiotowego może znaleźć miejsce dla siebie w Tajlandii. W Parkach Narodowych można również wypożyczyć namiot. Poza parkami narodowymi nie ma pól namiotowych ponieważ jest to niezwykła forma noclegu w tym kraju.
W poszukiwaniu innych informacji o Tajlandii polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.