Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Meksyk za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Meksyk jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Meksyk.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Meksyk, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 73 punktów odbioru w Meksyk. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Meksyk to kraj Majów i Azteków, palm, słońca i plaż. Dla tych co kochają ciepłą pogodę, kulturę, leniwe wakacje Meksyk będzie prawdziwym rajem. Stolicą Meksyku jest Meksyk. Jest to jedno z największych miast na świecie. W Meksyku warto odwiedzić Muzeum Narodowe Antropologii, w którym można podziwiać pozostałości po kulturach przedkolumbijskich. Świątynie i ruiny są obecnie niszczone przez wędrujących turystów. Bogato zdobione katedry i kościoły, które zostały pozostawione przez hiszpańskich kolonistów są dzisiaj częścią meksykańskiego dziedzictwa kulturowego.
Typowe meksykańskie specjały to przepyszne tacos i dobrze znana tequila. Meksykańska różnorodność widoczna jest nie tylko w kulturze i historii. Przyroda także posiada niezwykłe miejsca. Po dniach spędzonych nad morzem i na plaży można wybrać się na wycieczkę po Miedzianym Kanionie, który jest największym na świecie systemem kanionów. Meksyk jest państwem o dużej różnorodności. Rozwija się w szybkim tempie i posiada mnóstwo wartościowych reliktów z przeszłości, które można podziwiać.
Ostatnie odkrycia ludzkich śladów wskazują na to, że meksykańska ziemia była zamieszkana już 40000 lat temu. Ludzie ci przechodzili przez Dolinę Meksykańską. Ten płaskowyż w środkowym Meksyku otoczony jest przez góry i wulkany, które były kiedyś miejscem, gdzie ludy prekolumbijskie miały swoje osady. Żyli tu mieszkańcy Teotihuacan, Toltekowie i najsłynniejsi Aztekowie. Płaskowyż jest wciąż miejscem, gdzie znajduje się wiele większych miast meksykańskich.
Przez tysiące lat ludzie utrzymywali się przy życiu z łowiectwa i zbieractwa. Około 9000 lat temu przyszedł punkt zwrotny. Mieszkańcy obecnego Meksyku spowodowali rewolucję rolniczą. Zaczęli uprawiać kukurydzę. Doprowadziło to do ogromnych zmian i stworzyło bardziej złożone społeczeństwo. Wynaleziono pismo i ludzie zaczęli zajmować się astronomią i matematyką. Utworzono wojsko. Od 1800 roku przed naszą erą pojawiło się pięć dużych cywilizacji: Olmekowie, przedtem wspomniani mieszkańcy Teotihuacan, Toltekowie i Majowie. Całe miasta wzniesiono z astronomiczną precyzją. Były one kwitnącymi centrami handlu, technologii i wiedzy.
Olmekowie znani są jako "matka kultury" innych prekolumbijskich cywilizacji. Żyli od 1500 roku do 100 roku przed Chrystusem w dolinie dzisiejszych miast Tabasco i Veracruz. Ludy te miały hierarchiczną strukturę władzy i żyły z handlu.
Kiedy Imperium Olmeków upadło mieszkańcy Teotihuacan wypełnili zwolnioną pozycję. Założyli pierwszą metropolię i ustanowili nowy polityczny i gospodarczy system. Ich wpływ rozciągał się od Meksyku do Ameryki Łacińskiej. Około 500 roku naszej ery ich stolica Theotihuacan stała się jednym z największych miast na świecie. Ich polityczna władza upadła około 650 roku naszej ery. Jednakże ich wpływ kulturowy pozostał ważny aż do końca pierwszego tysiąclecia.
W tym samym czasie Majowie rośli w siłę. Pomiędzy 250 i 650 rokiem naszej ery ich cywilizacja rozkwitła, jednakże samo imperium pozostało podzielone. Jednocześnie posiadali oni ogromny wpływ intelektualny na Meksyk. Ta cywilizacja poczyniła większe postępy na polu astronomii i matematyki niż jakakolwiek inna w jakimkolwiek czasie. Pismo Majów było również znacząco rozwinięte.
Z tej powstałej po upadku Imperium Teotihuacan pustki powstała władza Tolteków. Około 700 roku naszej ery ustanowili oni własną władzę. Bogacili się w wyniku handlu Turkusami, niebieskawo zielonymi półszlachetnymi kamieniami.
Ich następcami byli Aztekowie, którzy nazywali siebie Meksykami. W świetle poprzedniej cywilizacji można ich nazwać barbarzyńcami. Jednakże ich wojskowe umiejętności rekompensowały im inne braki. U szczytu swojej cywilizacji Meksykanie panowali nad 10000 ludzi. Ich Imperium rozciągało się od wybrzeża do wybrzeża i w głąb Ameryki Łacińskiej. Obecne miasto Meksyk znajduje się w miejscu azteckiej stolicy: Tenochtitlan.
W 1519 roku Hiszpanie zaatakowali Meksyk. Tylko dwa lata zajęło im doprowadzenie do końca wspaniałej cywilizacji, która rządziła krajem przez ponad 4000 lat. Przez 300 lat Hiszpanie kolonizowali Imperium Azteków.
W 1810 roku Ksiądz Miguel Hidalgo y Costilla ogłosił niepodległość Meksyku. Był to początek nowej ery, w której to Meksyk doświadczył wielu powstań i upadków dyktatorów oraz puczy, które trwały do XX wieku.
Po pierwsze deklaracja niepodległości doprowadziła do wojny, która trwała do 1821 roku. W rezultacie powstało niepodległe państwo: Pierwsze Imperium Meksykańskie. Imperium istniało w latach 1822 - 1823. Pierwszym i jedynym imperatorem był Agustin de Iturbide. W 1824 powstała republikańska konstytucja oraz mianowano pierwszego prezydenta.
W 1846 wybuchła wojna Meksykańsko - Amerykańska. Bezpośrednim następstwem była aneksja Teksasu przez Stany Zjednoczone. W 1848 roku podpisano Pokój w Guadaloupe Hidalgo. Meksykański rząd, który miał cechy dyktatury stał się liberalny. Spowodowało to w 1957 roku kolejną wojnę, tym razem pomiędzy liberałami i konserwatystami. Liberałowie wyszli zwycięsko z tej liberalnej rewolucji.
W 1863 roku Francuzi zaatakowali Meksyk. Austriak Maksymilian Habsburg został mianowany cesarzem Meksyku w 1864 roku. Meksykanie nie uznali zwierzchnictwa narzuconej wiary. Okupacja zakończyła się w 1867 roku. Jednakże pokój jeszcze nie powrócił. Generał Porfiro Diaz sięgnął po władzę w 1876 roku i rządził krajem jako dyktator. Zmodernizował Meksyk i oddał się pracy na rzecz rozwoju gospodarczego, równocześnie ciemiężąc lud. Pomimo wzrostu gospodarczego znaczna liczba ludności żyła poniżej poziomu ubóstwa.
W 1911 wybuchła Rewolucja Meksykańska mająca na celu zdetronizowanie Diaza. Liberał Francisco I Madero zarządzał krajem w demokratyczny i umiarkowany sposób. Zarówno konserwatyści jak i liberałowie byli niezadowoleni z tego stanu rzeczy. Zmarł on podczas kolejnej rewolty w 1913 roku. W późniejszym okresie znowu powstawały dyktatury, aby ponownie zostać obalone.
Po 1920 roku wprowadzono reformy rolne. Meksyk został zmodernizowany a duża ilość inwestycji skupiała się na edukacji. W 1968 roku studenci w Tlatelolco zwrócili uwagę na autorytarny charakter rządu. Skończyło się to rzezią, podczas której zabito 250 protestujących. Ostatecznie w 1997 roku zostały wprowadzone reformy demokratyczne.
Meksyk posiada blisko 109 milionów mieszkańców. Meksykanie są bardzo zróżnicowani. Wiele kultur żyje obok siebie. Większość ludzi należy do Mestizos. dwie trzecie ludności potomków hiszpańskiego ojca i indiańskiej matki lub na odwrót. Około 12 % to Indianie. 10-17% stanowią biali, którzy są potomkami głównie hiszpańskich przodków. Mniej niż 1% ludności posiada przodków innych niż wcześniej wspomniani.
W Meksyku znajdują się 62 lokalne ludy. Każdy z nich posiada własny język i kulturę. Niektórzy tubylcy to na przykład Nahua, Majowie i Zapotekowie.
Meksykańska kultura to mieszanka kultury indiańskiej i kultury hiszpańskiej. Dodatkowo widać wpływy afrykańskie i Stanów Zjednoczonych.
Większość Meksykanów mieszka w miastach. Tylko jedna czwarta ludności mieszka na wsi. Około 30 % Meksykanów mieszka w jednym z większym meksykańskich miast: Meksyk, Guadalajara, Monterrey, Puebla i Toluca.
Meksyk nie posiada oficjalnej religii państwowej. Niemniej jednak blisko 90 % mieszkańców należy do Kościoła Rzymskokatolickiego. Następne 6 % Meksykanów stanowią Protestanci. W kraju żyje około 45000 Żydów. Około trzy miliony Meksykanów nie wyznaje żadnej religii.
Większość Meksykanów mówi w języku hiszpańskim. Meksyk to największe na świecie państwo hiszpańskojęzyczne. W przybliżeniu 10 % ludności mówi w jednym z indiańskich dialektów.
Meksyk to republika federalna. Kraj składa się z 31 stanów i okręgów federalnych. Obecny prezydent to Felipe Calderón. Od końca 2006 roku przewodzi meksykańskim republikanom. Prezydent wybierany jest na okres sześciu lat i posiada znaczną władzę. Mianuje ministrów, ale również ma możliwość ich dymisjonowania. Posiada prawo Veta oraz prawo do wypowiedzenia wojny. Niebywałą cechą meksykańskich polityków jest ich limit kandydowania: mogą tylko raz sprawować urząd.
Trzydzieści jeden stanów zarządzanych jest przez gubernatora, który również jest wybierany na okres sześciu lat.
Władza ustawodawcza leży w rękach kongresu Unijnego, Meksykańskiego Parlamentu. Meksyk posiada system dwuizbowy, w którym Kongres podzielony jest na Izbę Lordów zwaną Senatem oraz Izbę Gmin zwaną Izbą Deputowanych.
W Meksyku istnieje kilka partii politycznych. Partia Akcji Politycznej (PAN), Partia Rewolucji Demokratycznej (PRD) i Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna (PRI) to trzy największe partie.
Od lat osiemdziesiątych XX wieku rząd meksykański prowadzi kraj w kierunku gospodarki wolnorynkowej. Coraz więcej firm zostaje sprywatyzowanych. Ponadto eksport wzrasta znacząco. Meksyk to jeden z największych eksporterów ropy naftowej. Najważniejszym produktem rolnym jest kukurydza.
Sektor, który zapewnia największy dochód, w którym pracuje najwięcej Meksykanów to sektor usług. Meksyk to największy producent srebra na świecie. Jednakże mniej optymistycznym faktem jest to, że zalicza się go do najważniejszych krajów tranzytowych dla narkotyków.
Dysproporcja w zarobkach jest bardzo duża w Meksyku. 40 % Meksykanów żyje poniżej poziomu ubóstwa.
Meksykańską walutą jest Peso.
Meksyk zajmuje 1.972.550 km2 powierzchni. Ponadto kilka wysp na Pacyfiku również należy do Meksyku. Państwo graniczy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Belize i Gwatemalą. Inne granice formują naturalne wody, aby być precyzyjnym są to: Pacyfik i Zatoka Meksykańska. Część granicy ze Stanami Zjednoczonymi również tworzy naturalny dział: rzeka Rio Bravo del Norte.
Z północy na południe Meksyku rozpościerają się dwa łańcuchy górskie, Sierra Madre Wschodnia i Sierra Madre Zachodnia. Oba łańcuchy górskie stanowią odnogi Gór Skalistych. Oprócz tych gór przez środek Meksyku przechodzi Kordyliera Wulkaniczna. Ten łańcuch górski rozciąga się z zachodu na wschód Meksyku i składa się głównie z wulkanów. Najwyższy szczyt to Pico de Orizaba, który posiada 5700 metrów wysokości. Łańcuch ten wchodzi w skład gór o nazwie Sierra Nevada. W Meksyku znajduje się także czwarty łańcuch górski o nazwie Sierra Madre del Sur.
Miasta Toluca, Meksyk i Pueblo znajdują się w dolinach pomiędzy łańcuchami górskimi.
Meksyk posiada jeden z najbardziej różnorodnych klimatów na świecie. Zwrotnik Raka przebiega dokładnie przez Meksyk. W konsekwencji istnieje podział w meksykańskim klimacie. Północna część posiada klimat umiarkowany a południowa tropikalny. Kolejną różnicę widać w ilości opadów atmosferycznych. W północnej części występują bardzo małe opady w ciągu roku. W części tropikalnej występuje znacznie więcej opadów deszczu.
Meksykańska sieć drogowa jest rozległa. Drogi są często wyboiste. Na wielu autostradach trzeba wnieść stosowną opłatę.
W Meksyku istnieje również rozbudowana sieć autobusowa. Podróż autobusem to najpowszechniejszy sposób pokonywania dłuższych odległości. Większość autobusów, które kursują na duże odległości jest komfortowa i szybka. Łączą one prawie wszystkie większe miasta. Autobusy na obszarach wiejskich są powolne. Turyści, którzy chcą poruszać się po mieście mogą skorzystać z minibusów. Miasta Meksyk, Guadalajara i Monterrey posiadają również metro.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku koleje zostały sprywatyzowane. Od tego momentu ruch kolejowy zaczął się pogarszać. Istnieje kilka możłlwości, aby dotrzeć pociągiem w wybrane przez Ciebie miejsce. Jednakże pomiędzy Los Mochis i Chihuahua znajdziesz połączenie, które jest godne polecenia. Droga ta wiedzie przez Miedziany Kanion, największy system kanionów na świecie ze spektakularnymi panoramicznym widokiem.
Istnieje około 30 lotnisk, z których można polecieć do Ameryki Północnej i Kanady. Istnieją tylko dwie możliwości przelotu z Europy bezpośrednio do Meksyku. Loty kursują do Międzynarodowego Lotniska Mexico City lub Międzynarodowego Lotniska Cancún blisko miasta Cancún. Loty krajowe zwykle kursują z Miasta Meksyk. Niektóre z krajowych lotnisk to: Lotnisko Guadalajara, Lotnisko Toluca i Lotnisko La Paz.
Największe porty w Meksyku to Tampico i Veracruz Llave na Zatoce Meksykańskiej. Największymi portami na Pacyfiku są Acapulco de Juárez i Mazatlán.
Kukurydza, pomidory, papryki i słodkie papryczki to podstawowe składniki meksykańskich potraw. Kuchnia meksykańska jest bardzo ostra i również obecnie bardzo uwielbiana na zachodzie.
Typowe meksykańskie potrawy to: tamale, dobrze znana tortilla oraz taco. Guacamole także jest powszechnie znanym sosem, ponieważ używa się w nim awokado, pomodory, cebule, czosnek, sok z cytryn, papryki i inne przyprawy. Guacamole jada się zwykle z płatkami kukurydzianymi. Tamale to tradycyjne danie z kukurydzianego ciasta wypełnionego na przykład mięsem, serem lub papryczkami chilli. Meksykanie często jadają tą potrawę na śniadanie. Powszechnie znana tortilla jest rodzajem naleśnika pierwotnie przygotowywanego z kukurydzianego ciasta. Przybycie Hiszpanów wpłynęło nieco na kuchnię meksykańską. Tortille przyrządza się teraz również z pszenicy. Taco jest przyrządzane z tortilli wypełnionej mięsem, warzywami, serem lub mieszanką tych składników. Taco przeważnie jada się bez użycia sztućców.
Czekolada pochodzi z Ameryki Łacińskiej i Meksyku. Dokumenty potwierdzają, że kakao było tu już uprawiane około 1100 lat przed Chrystusem. Majowie i Aztekowie pijali xocolatl, co oznacza "gorzką wodę".
Typowe meksykańskie alkohole to mezcal, tequila i aguardiente. Mezcal wyrabia się z agawy. Różne rodzaje agawy są podstawą różnych Mezcali. Tequila to jego najsławniejszy rodzaj. Aguardiente wyrabiany jest z trzciny cukrowej i ma stężenie od 40 do 45 % alkoholu etylowego.
Meksyk leży w kilku strefach czasowych, od 06 do -8 GMT/UTC.
W Meksyku można znaleźć hotele w różnych kategoriach cenowych i standardzie. W popularnych kurortach nadmorksich i w mieście Meksyk znajdziesz najwygodniejsze i najbardziej luksusowe hotele. Hotele występują przeważnie w całym Meksyku.
W starych częściach miasta można również wynająć pokój gościnny w pensjonacie.
Możesz również wynająć pokoje oferowane przez osoby prywatne. Takie pokoje nazywane są casas de huéspedes.
Ci, którzy chcą spędzić romantyczną noc pod gwieździstym niebem mogą wynająć chatkę na plaży lub hamak na meksykańskim wybrzeżu.
W poszukiwaniu innych informacji o Meksyku polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.