Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Czechy za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Czechy jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Czechy.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Czechy, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 11 punktów odbioru w Czechy. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Republika Czeska to piękny kraj z imponującą przyrodą. Na pewno sprawdzi się jako kierunek wakacyjnych wyjazdów. Krajobraz charakteryzuje się bujnymi lasami i zielonymi pagórkami. Dodatkowym urozmaiceniem są wysokie góry. Tutaj w pełni możesz się rozkoszować przejażdżkami rowerowymi oraz wędrówkami. Możliwe jest również wypoczywanie na cichych polach kempingowych blisko zbiorników wodnych. Czeskie miasta są bogate w atrakcyjne zabytki. Znajdziesz tu niepowtarzalne historyczne kościoły, pałace, zamki i fortece. W stolicy Pradze jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia i tak samo wiele do zrobienia. Miasto posiada liczne muzea, teatry, sklepy, galerie i pomniki. Republika Czeska jest zaskakująco nowoczesna, a przede wszystkim tania. W skrócie: atrakcyjny kierunek wakacyjny dla młodych i starych.
Na obecne Czechy składały się kiedyś trzy regiony: Czechy (Bohemia), Morawy i Śląsk Czeski. Aż do pierwszego wieku przed Chrystusem te regiony były zajmowane przez ludność celtycką. W szóstym wieku po narodzinach Chrystusa, Słowianie przybywający ze wschodu i północy przywędrowali do tych terenów i zaczęli się osiedlać wzdłuż rzeki Wełtawy. Około 830 roku suwerenny Mojmir I zapoczątkował Państwo Wielkomorawskie, do którego należały głównie obecne Czechy i Słowacja. Duża część społeczeństwa została przekonwertowana na Chrześcijaństwo.
W dziesiątym wieku naszej ery państwo zmagało się z atakiem Węgrów. Po tych wydarzeniach kraj został podzielony na kilka państw: Węgry, Czechy, Polskę oraz Święte Cesarstwo Rzymskie. Dynastia Przemyślidów doszła do władzy i przejęła panowanie nad Czechami w Czechach i na Morawach. Niedługo później Morawy i Śląsk zostały włączone do korony. W tym okresie Czechy razem ze swoją stolicą Pragą, stały się politycznym i kulturalnym centrum Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
W kolejnym okresie, państwo popadło w kryzys. Za panowania Jana Husa ludność opierała się silnym wpływom niemieckim. W 1419 wybuchły wojny husyckie, na skutek których Niemcy zostali wydaleni z miasta. Ludność żądała także szerzej zakrojonej wolności religijnej. Rewolucja trwała do 1438 roku. Od 1526 Czechy ugięły się pod reżimem Habsburgów. Cesarz Ferdynand I umocnił pozycję Kościoła katolickiego. Kiedy Rudolf II został cesarzem (w 1575), nastał nowy okres wzrostu dla Pragi. Następca Rudolfa II, zwany Ferdynandem II, nie wykazywał tolerancji wobec protestantów, a Ci zaczęli stawiać opór. W 1618 wybuchła wojna trzydziestoletnia. Konflikt spowodował wielkie szkody, a Czechy podupadły. Gospodarka kraju nie zaczęła się odradzać wcześniej niż dopiero pod koniec siedemnastego wieku.
Dziewiętnasty wiek charakteryzował się wzrostem poczucia narodowości wśród czeskiej ludności. Zyskali oni więcej wolności religijnej, a język czeski został dopuszczony do szkół. Stopniowo ludzie zaczęli coraz bardziej zagłębiać się w czeską kulturę, historię i język. W 1861 język czeski został oficjalnym drugim językiem w Czechach (krainie). Czesi zaczęli dążyć do autonomii, podczas gdy Niemcy chcieli rządzić państwem Habsburgów niezależnie. W 1918 Czesi doczekali tego na co mieli nadzieję od dawna: niepodległa Republika Czeska. Masaryk był pierwszym prezydentem. Na republikę składało się kilka różnych narodowości: Czesi, Niemcy, Słowacy, Węgrzy i Karpatorusini.
W czasach drugiej wojny światowej niepodległość Czechosłowacji dobiegła końca. Niemcy okupowali kraj Sudetów, Czechy oraz Morawy. Po drugiej wojnie światowej państwo odzyskało swoją niepodległość. W 1948 roku komuniści dokonali zamachu stanu, na skutek którego Czechosłowacja stała się republiką ludową. W 1968 reformator Alexander Dubcek został pierwszym sekretarzem partii komunistycznej. Pod jego rządami zapanował czas zluzowania reżimu. Jednakże, na budzącą się demokrację nie spoglądano przychylnie w państwach sąsiednich. Żołnierze Układu Warszawskiego wkroczyli do państwa i przywrócono tradycyjny komunizm. Od tego momentu odbywały się różnorakie demonstracje. Ludność domagała się więcej praw i więcej wolności.
W 1989 rozpoczęła się aksamitna rewolucja, w czasie której miliony obywateli wzięły udział w strajkach. Charakterystyczną cechą rewolucji był brak przemocy (i stąd pochodzi jej nazwa). Ostatecznie komunistyczny reżim upadł. Havel został wybrany przez parlament nowym prezydentem. Relacje między Słowakami, a Czechami pogorszyły się. Słowacy czuli się członem niższej rangi. Po tym, gdy słowacki parlament ogłosił niepodległość w 1992, Czechy i Słowacja pozostały oddzielnymi państwami od 1993 roku. Havel został prezydentem Republiki Czeskiej. Demokratyzacja była kontynuowana i tego samego roku Czechy stały się członkiem ONZ. Kraj skierował się ku zachodowi. W 2004 Republika Czeska została członkiem Unii Europejskiej. W 2003 premier kraju, Václav Klaus, został następcą Havla na stanowisku prezydenta.
Republika Czeska ma ponad 10 milionów mieszkańców, z czego 81% to Czesi i około 13% Morawianie. Zazwyczaj Morawian postrzega się również jako część populacji Czechów. Ponadto w Czechach żyją setki narodowości takich jak Słowacy, Niemcy, Węgrzy i Polacy. Romowie (cyganie) stanowią mały odsetek populacji. Chociaż od lat dziewięćdziesiątych procent populacji spadał przez dłuższy czas, obecnie liczba ta rośnie. To dlatego, że więcej ludzi przyjeżdża, aby żyć w Czechach niż opusza ten kraj.
Większość ludzi wierzących w Czechach jest katolikami (około 40%). Około 400 000 mieszkańców to członkowie Kościoła Husyckiego. Mały odsetek ludności to protestanci. Ponadto w kraju żyją również Żydzi, buddyści i muzułmanie. Duża część społeczeństwa to ateiści. Niewiele ludzi uczęszcza do kościoła regularnie.
Bardzo duża część społeczeństwa posługuje się językiem czeskim (97%). Tak jak języki polski i słowacki, czeski należy do języków zachodniosłowiańskich. Jest to jeden z najstarszych języków Europy i posługuje się nim około dwanaście milionów ludzi. Ponadto wielu Czechów mówi także po niemiecku i angielsku.
Republika Czeska jest znana z dużej ilości zabytków historycznych. Kraj ma ponad 2 700 pałaców i zamków. Są również piękne gotyckie katedry. W różnych miastach mieści się wiele ważnych kulturowo budynków. Dlatego miasta takie jak Telcz, Czeski Krumlow, Kutna Hora i Praga są na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Wszędzie w kraju można odnaleźć teatry i muzea. Jako że Czechy były katolickim krajem, obchodzi się wiele chrześcijańskich świąt. Zwłaszcza Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy są ważną częścią tradycji. Istnieją również typowo czeskie święta, takie jak pożegnanie zimy trzydziestego kwietnia i dzień upamiętniający Jana Husa szóstego lipca.
Czeska republika posiada kilku światowej sławy pisarzy i kompozytorów. Przykłady czeskich pisarzy to Franz Kafka i Vaclav Havel. Trzech wielkich czeskich kompozytorów to Antonin Dvorak, Bedrich Smetana i Leos Janacek. Czechy słyną również z uzdrowisk. Są one szeroko rozsiane po całym kraju. Jest ponad czterdzieści światowej sławy uzdrowisk, dla których bazą są źródła mineralne i termalne. Ludzie wierzą, iż owe źródła posiadają terapeutyczne właściwości.
Czechy są republiką z demokracją parlamentarną. Władza ustawodawcza jest w rękach parlamentu. Parlament składa się z dwóch izb. Pierwszą jest Senat, a drugą jest Izba Poselska. Senat ma 81 członków, Izba Poselska ma 200 członków. Członkowie Senatu są wybierani na okres sześciu lat, a członkowie Izby Poselskiej na okres czterech lat. Premier jest głową państwa.
Prezydent posiada władzę wykonawczą. Od 2003 roku Václav Klaus jest prezydentem kraju. Został on wybrany przez większość członków obu izb na okres pięciu lat. Prezydent powołuje ministrów, jest prezesem Banku Centralnego oraz dysponuje prawem do ułaskawienia.
Republika Czeska ma system wielopartyjny. To oznacza, że wiele partii politycznych może uczestniczyć w wyborach. Tym sposobem władza polityczna jest podzielona. Ważne partie lewego skrzydła to "Komunistyczna Partia Czech i Moraw" oraz "Czeska Partia Socjaldemokratyczna". Partiami centrowymi są "Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa" oraz "Partia Zielonych". Dwie ważne partie po prawej stronie sceny politycznej to "Obywatelska Partia Demokratyczna" i "SNK Europejscy Demokraci". W 2006 "Obywatelska Partia Demokratyczna" uzyskała najwyższą ilość głosów.
Każdy Czech mający 18 lub więcej lat ma czynne prawo wyborcze (dające możliwość oddania głosu). Od 21 roku życia obywatele mogą zostać wybrani do Izby Poselskiej. Dla Senatu minimum wieku jest wyższe: trzeba mieć co najmniej 40 lat.
Prezydent Republiki Czeskiej jest zwolennikiem gospodarki wolnorynkowej. Od 1991 krajowa gospodarka została w dużej części sprywatyzowana. To stymulowało gospodarkę wolnego rynku, ceny zostały uwolnione. Mimo, że początkowo doprowadziło to do inflacji, później poziom cen spadł do akceptowalnego poziomu. Czeską gospodarkę można nazwać stabilną i rozwiniętą.
Inwestycje zagraniczne tworzą ważny filar czeskiej gospodarki. Największa część inwestycji (75%) pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Zwłaszcza sektor usług finansowych stanowi atrakcyjny obszar do inwestowania dla zagranicznych firm. Inwestorzy czerpią korzyści z dobrze wykształconej czeskiej pracującej ludności, na którą składa się około 15 milionów mieszkańców. Wysoki procent pracuje również w sektorze przemysłowym
Jedynie mały odsetek populacji pracuje w rolnictwie. Wiele firm tego sektora jest sprywatyzowana. Produkcja jest przeznaczona przede wszystkim na krajowe potrzeby. Mimo to zbiory nie są wystarczające dla całego kraju; poza własną produkcją, Czechy importują kilka produktów rolniczych. Są to między innymi buraki cukrowe, ziemniaki, pszenica i chmiel.
Przemysł stanowi ważny sektor czeskiej gospodarki. Strategiczną i kluczową gałąź stanowi przemysł chemiczny. Zwłaszcza ciężki przemysł chemiczny przynosi wysokie zyski. Inne ważne przemysły to budowa maszyn, obróbka metali, produkcja żelaza i stali. Dwoma przykładami przemysłowych produktów importowych są ciężkie chemikalia i włókna syntetyczne. Produkty eksportowe to pewne rodzaje chemii takie jak detergenty.
Gospodarka wolnorynkowa sprawiła, że sektor usług zanotował wzrosty. Założono wiele nowych firm oraz rozwinięto turystykę. Ponadto sektor bankowy został sprywatyzowany. Duża część jest w posiadaniu zagranicznych inwestorów. Handel jest również bardzo ważny dla czeskiej gospodarki. Wymiana handlowa ma miejsce głównie z państwami Unii Europejskiej oraz sygnatariuszami Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Około 30% produktów eksportowych jest wysyłana do Niemiec. Ponadto Słowacja i Rosja są również ważnymi partnerami handlowymi. Maszyny, metal i elektronika idzie na eksport. Produkty chemiczne, maszyny i sprzęt transportowy są importowane w dużych ilościach.
W Czechach nie używa się euro. Legalną walutą jest korona. Jedna korona (kc) to 100 halerzy. Jedno euro jest równowartością około 30 koron.
Leżąca w centralnej Europie Republika Czeska to stosunkowo niewielkie państwo. Powierzchnia całego kraju to prawie 79 000 km2. Na północy graniczy z Polską, na wschodzie ze Słowacją, na zachodzie z Niemcami, a na północy z Austrią. Kraj nie ma dostępu do morza. Dwa ważne regiony to Czechy (kraina na zachodzie) oraz Morawy (wschód).
Republika Czeska to kilka nizinnych regionów oddzielonych górami. Krajobraz charakteryzuje się małymi wzgórzami, bujnymi lasami, pastwiskami oraz naturalnymi zbiornikami wodnymi. Na południowym zachodzie, blisko granicy, leży Szumawa. Jest to pasmo górskie, którego długość nie przekracza 200 kilometrów. Pasmo górskie przechodzi również przez Niemcy i Austrię. Inne pasma górskie to Rudawy na północnym zachodzie oraz Sudety leżące na terenach, gdzie spotykają się granice Niemiec, Polski i Czech. Szumawa to największy rezerwat przyrody w centralnej Europie. Rzeka Wełtawa ma swoje źródła na tym obszarze. W Karkonoszach, na granicy Czech i Polski, źródła ma rzeka Łaba. Najwyższym punktem Czech jest góra Śnieżka (1 601 metrów), która również należy do Karkonoszy.
Stolicą kraju jest Praga [w centralnych Czechach (krainie)]. To piękne miasto charakteryzujące się niesamowitym bogactwem kulturowym. W Pradze znajduje się wiele ładnych budynków, zamków i kościołów, a także muzeów i teatrów. Miasto wraz z resztą metropolii stanowi najgęściej zaludniony obszar całej Republiki Czeskiej. W samej Pradze żyje ponad milion mieszkańców. Największym miastem kraju po Pradze jest Brno. Miasto leży na południowych Morawach i żyje w nim około 400 000 mieszkańców. Cesky Krumlov jest znany ze swoich historycznych budowli. Inne znaczące miasta Czech to Ostrawa, Pilzno, Ołomuniec, Kutna Hora, Telcz, Czeskie Budziejowice oraz Pardubice.
Czechy charakteryzują się klimatem typowym dla Europy centralnej. Na wschodzie jest większy wpływ pogody kontynentalnej, co powoduje większe różnice między temperaturami w lecie i zimie. Największa ilość opadów ma miejsce latem. Doliny Czech (krainy) mają najniższe opady. Tereny górskie zimą są zazwyczaj pokryte śniegiem. Na nizinach spotykane są opady zarówno śniegu, jak i deszczu. Lipiec jest najgorętszym miesiącem roku ze średnimi temperaturami oscylującymi między 18, a 21 stopniami Celsjusza. Temperatura może jednak czasem przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza. Styczeń to najzimniejszy miesiąc ze średnią temperaturą poniżej zera. Na Morawach jest zazwyczaj wyższa temperatura niż w Czechach właściwych. Morawy mają również mniej opadów. Praga jest stosunkowo ciepła i sucha, ponieważ miasto leży w komfortowym otoczeniu dorzeczy kilku rzek.
Do Czech można się dostać na wiele sposobów. Kilka międzynarodowych pociągów jedzie do i odjeżdża z Pragi. W samym kraju również można podróżować pociągiem. Połączenia są obsługiwane przez Koleje Czeskie (CD). Linie kolejowe mają całkowitą długość 9 500 kilometrów. Największą i najważniejszą stacją kolejową jest znajdujący się w Pradze, Dworzec Praga Główna (Praha hlavní nádraží). Podróże pociągiem po Czechach są bardzo tanie.
Do Republiki Czeskiej można się również dostać autobusem. Jednakże podróż zabiera dużo więcej czasu niż samolotem. W Czechach kursuje wiele autobusów. Zwłaszcza w Pradze jest wiele miejskich autobusów. Poza tym rodzajem komunikacji publicznej, miasto oferuje również metro i tramwaje. Inne miasta, w których można poruszać się tramwajem to Brno, Pilzno, Liberec, Ołomuniec, a także Ostrawa.
Port Lotniczy Praga-Ruzyne to największe czeskie lotnisko. Inne międzynarodowe lotniska są w Brnie, Ostrawie, Karlowych Warach oraz Pardubicach. CSA Czech Airlines (Ceske aerolinie) to narodowe linie lotnicze Czech. Samoloty praktycznie wcale nie są używane do podróży wewnątrz kraju, ponieważ dużo taniej jest wybrać pociąg, autobus lub samochód, zwłaszcza, że odległości nie są wielkie.
Sieć dróg w Czechach ma około 55 000 kilometrów, z czego jedynie 500 kilometrów to autostrady. Jakość głównych szlaków komunikacyjnych jest bardzo dobra, ale także drogi regionalne i lokalne często są w utrzymane w dobrym stanie. Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach to 130 km/h, a na drogach szybkiego ruchu 90 km/h. W mieście prędkość maksymalna to 50 km na godzinę.
W czeskiej kuchni czuć wpływy otaczających państw, Węgier, Austrii i Niemiec. Z tego powodu kilka typowo czeskich dań i przystawek, jak np. gulasz i apfelstrudel (strudel jabłkowy) można spotkać również w innych krajach. Typowe czeskie przepisy mają wśród składników zboża, rośliny strączkowe, ziemniaki i mięso. Dawnej każdy mógł wyhodować te składniki na własną rękę. Istnieje kilka typowych dla Czech dań. Zaliczają się do nich pierogi, wyrabiane z mikstury drożdży albo z surowych lub gotowanych ziemniaków. Często są serwowane jako przystawka. Bramboráky to pieczone placuszki ziemniaczane, a topinky to opiekany chleb. Czesi spożywają bardzo niewiele ryb. Spożywają natomiast więcej mięsa niż warzyw.
Piwo typu lager to ulubiony czeski napój. Czesi zwykli uważać, że ten rodzaj piwa wywodzi się z Pilzna. Piwo (w Czechach pisane z "v") jest używane nie tylko bezpośrednio do picia, lecz również do przygotowywania potraw. Średnio Czech wypija 150 litrów piwa rocznie. Becherovka to typowy likier ziołowy zawierający 38% alkoholu.
W Czechach jest wiele restauracji, zarówno z kuchnią tradycyjną jak i międzynarodową. Stołowanie się na mieście jest stosunkowo tanie. Restauracje zazwyczaj pozostają otwarte aż do 11 w nocy. Większość restauracji jest zamknięta w poniedziałki. Zwyczajowo napiwki wynoszą między 5%, a 12%.
Republika Czeska stała się w ostatnich latach popularnym celem wakacyjnych podróży. Kraj stara się dobrze dostrajać do potrzeb milionów ludzi, którzy rocznie odwiedzają Czechy. Jakość hoteli jest bardzo różna. Najbardziej luksusowe i drogie hotele są w Pradze. Przy granicy miasta możesz znaleźć te tańsze o podstawowym wyposażeniu. Jeśli chcesz tanio się przenocować, możesz to zrobić w jednym z wielu schronisk młodzieżowych, hosteli. Istnieje również wiele pól kempingowych, ale tak jak w przypadku hoteli, ich jakość może być bardzo zróżnicowana. Niektóre pola kempingowe są używane prawie przez samych Czechów. Jakość jest zazwyczaj wyższa, ale ceny już wyższe. Oczywiście jedną z możliwości jest również nocowanie w domku wakacyjnym lub pensjonacie. Mały, typowy, czeski pensjonat to świetny sposób, by posmakować prawdziwie domowej, czeskiej atmosfery.
Republika Czeska znajduje się w strefie czasowej GMT +1. To czas środkowoeuropejski (ang. Central European Time, CET). W marcu zegar jest przestawiany o jedną godzinę do przodu.
Aby zdobyć więcej informacji na temat Czech, zalecamy skorzystanie z Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.