Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Austria za Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów Austria jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Austria.
Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać i jaki wygląda kwestia depozytu? Nasze artykuły zawierają przydatne informacje i wskazówki, które pomogą Ci wypożyczyć samochód odpowiedni dla Ciebie.
EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.
Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Austria, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 32 punktów odbioru w Austria. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.
Austria jest popularnym celem podróży, zarówno latem jak i zimą. Wiele gór oferuje idealną okazję do uprawiania zimowych sportów podczas zimowego urlopu lub ferii. W lato można odbyć cudowne piesze wędrówki pośród Alp. Wiedeń to piękne i bogate w kulturę miasto. Miasto ma do zaoferowania muzea, festiwale, sztukę wizualną, koncerty i folklor. Co roku Austrię odwiedza wielu turystów. Wszędzie można znaleźć zakwaterowanie i restaurację dobrej jakości.
Obecnie Austria zamieszkała jest przez różne nacje. Do X wieku żyli tutaj Rzymianie, Hunowie, Longobardzi, Ostrogoci, Bawarczycy i Frankowie. Po tym czasie kraj rządzony był pond trzysta lat przez ród Babenbergerów. Po śmierci ostatniego Babenbergera w 1246 roku nastąpiła walka o sukcesję tronu, która trwała całe dekady.
W 1278 roku niemiecki król Rudolf I z dynastii Habsburgów doszedł do władzy w Austrii. Habsgburgowie byli u władzy aż do 1806 roku. W tym czasie kraj doświadczył niesamowitego rozkwitu, a dzięki odpowiednim mariażom i podbojom Habsburgowie rządzili większą częścią Europy.
Napoleon był dla nich potężnym przeciwnikiem. Zmusił Austrię do wsparcia w walce ze Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego. Po klęsce Napoleona w 1813 roku Europa została jeszcze raz podzielona w 1815 roku. Skutkiem tego Austria zapanowała nad Włochami i Europą środkową.
W 1848 roku wybuchły powstania w Wiedniu, Pradze, Milanie i na Węgrzech. Cesarz Franciszek Józef I doszedł do władzy. Pod jego rządami Austria przegrała wojnę z Prusami. Prusy wygrały wojnę z niemieckimi landami. Austria chciała mieć większy wpływ i dlatego cesarstwo zmieniło się w podwójną Monarchię Austrowęgierską w 1867 roku. Węgry pozostały niezależne, a jedynym połączeniem z Austrią była głowa państwa.
Po Pierwszej Wojnie Światowej nastąpił rozłam Monarchii Austrowęgierskiej. Kraj został podzielony na dwa różne państwa (takie jak Czechosłowacja, Węgry i Jugosławia). W 1918 roku Austria stała się republiką. Austria była małym, biednym krajem, chcącym połączyć się z Niemcami. Traktat Wersalski zakazał tego.
W 1938 roku Hitler najechał Austrię i mianował nazistę Artura Seyss-Inquarta na jej gubernatora. To był początek II Wojny Światowej dla Austrii. Po porażce Hitlera Austria była okupowana przez Aliantów. Aż do 1955 roku nie uzyskała niepodległości, kiedy to kraj obiecał rozważyć swoją neutralność. W tym samym roku Austria stała się członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Od 1970 do 1982 roku socjalista Bruno Kreisky był kanclerzem federalnym Austrii. W 1986 roku Kurt Waldheim wygrał wybory prezydenckie pomimo jego kontrowersyjnej przeszłości. Stany Zjednoczone stanowczo protestowały, jednakże Waldheim utrzymał swoją prezydenturę aż do 1992 roku. Jego następcą był Thomas Klestil. W 1995 roku Austria stała się członkiem Unii Europejskiej.
W następnych latach Radykalna Partia Prawicowa (FPÖ) pod przewodnictwem Jörga Haidera rosła w siłę. Mimo pozytywnych uwag dotyczących socjalistycznej polityki Hitlera, Partia Wolności osiągnęła kilka dużych zwycięstw w wyborach. Międzynarodowa opinia publiczna odpowiedziała z wściekłością. Partnerzy z Unii Europejskiej obniżyli status politycznych powiazań z Austrią, a wiele kontraktów zostało przerwanych. W 2000 roku Haider zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego partii. W 2004 roku socjalista Heinz Fischer stał się nowym prezydentem kraju. Był on pierwszą socjalistyczną głową państwa od 18 lat.
Austria posiada blisko 18 milionów mieszkańców. Ponad połowa mieszka w lub niedaleko większych miast. Stolica - Wiedeń liczy ponad dwa miliony mieszkańców. Większość ludności to Austriacy mówiący po niemiecku. Ponadto mieszkają tu Chorwaci, Słoweńcy i Węgrzy.
Około 80% ludności należą do Kościoła Rzymskokatolickiego. Ponadto mały procent stanowią protestanci (5%) oraz ateiści (8%). Pozostali mieszkańcy to żydzi lub muzułmanie.
Znaczna część ludności (około 97%) mówi po niemiecku. Dlatego język ten jest językiem oficjalnym w Austrii. Mniejszości narodowe w kraju (takie jak Węgrzy, Czesi, Słoweńcy) często mówią w swoim własnym języku.
Austria posiada ogromne kulturowe bogactwo. Kraj znany jest ze swojej architektury oraz muzyki klasycznej. Wiedeń to nie tylko miasto barokowe, ale od XVIII wieku jest również centrum kulturowym na polu muzyki i literatury. Wielu sławnych kompozytorów pochodzi z Austrii, są to między innymi: Mozart, Strauss, Schuber i Haydn. Walc Wiedeński także stał się sławny na całym świecie. Ten taniec dla par został zdominowany przez rodzinę Straussów.
Austriacy dbają o tradycję, dlatego Walc Wiedeński wykonywany jest przy specjalnych okazjach. Oprócz muzyki klasycznej austriacka kultura znana jest ze swoim muzeów, klasztorów, koncertów i festiwali. Kraj oferuje wspaniałe możliwości dla osób uprawiających sporty zimowe. Dlatego ulubionym sportem Austriaków są narty, jazda po specjalnie przygotowanych stokach, a także poza nimi, jazda na łyżwach oraz curling. Wielu Austriaków uwielbia także dobrą piłkę nożną.
Austria jest federacją 9 landów (Bundesländer) i posiada demokrację parlamentarną. Prezydent jest głową republiki federalnej. Jest on wybierany na drodze bezpośredniego głosowania na okres sześciu lat. Prezydent mianuje przewodniczącego parlamentu. Obecnym prezydentem Austrii jest Heinz Fischer (od 2004 roku). Ministrowie tworzą rząd i oceniani są przez parlament. Premierem jest Alfred Gusenbauer (od 2007 roku).
Parlament składa się z Nationalratu oraz Bundesratu. Nationalrat posiada władzę ustawodawczą i zasiada w nim 183 członków. Członkowie wybierani są demokratycznie co cztery lata. Każdy obywatel Austrii powyżej 19 roku życia uprawniony jest do głosowania. Bundesrat składa się z 64 członków spośród 9 landów, którzy są wybierani przez parlament.
Ważne partie polityczne to: Partia Socjaldemokratyczna (SPÖ) oraz Partia Konserwatywna (ÖVP). Radykalna Partia Prawicowa (FPÖ) była zawsze równie ważna. Partia ta pod przewodnictwem Jörga Haidera została rozwiązana w 2005 roku. Haider założył inną partię, nazwaną Bündnis Zukunft Österreich (BZÖ). Partia ta ma łagodniejszy charakter względem poprzedniej partii Haidera.
Austria należy do najzamożniejszych krajów Europy. Rynek ekonomiczny jest dobrze rozwinięty, a standard życia jest wysoki. Udział sektora usług w PKB jest największy. Dlatego ponad połowa mieszkańców pracuje w tym sektorze. Blisko 30% ludności pracuje w sektorze przemysłowym. Ważne gałęzie przemysłu to : przemysł maszynowy, żelaza i stali, włókienniczy, drzewny oraz żywności. Krajowe rolnictwo dostarcza znaczny procent potrzebnej żywności. Większość terenów rolniczych można znaleźć na północy i północnym wschodzie kraju. Ważne produkty rolnicze to: ziemniaki, buraki cukrowe, wino, owoce, produkty mleczne, kukurydza i zboże.
Ważni austriaccy partnerzy handlowi to Niemcy, Włochy, Francja, Japonia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Holandia oraz Wielka Brytania. Austria handluje maszynami i ich oprzyrządowaniem, motocyklami, dobrami metalowymi i produktami żywności. Ponadto żelazo i stal, tekstylia, papier i tektura to także ważne produkty eksportowe. Materiały chemiczne oraz ropa (i jej produkty) to ważne importowane produkty.
Turystyka stała się ważnym źródłem przychodów. Austria jest bardzo popularnym celem podróży, głównie za sprawą sportów zimowych. W lecie austriacki krajobraz przyciąga wielu amatorów pieszych wędrówek oraz alpinistów. Wiedeń to popularne miejsce na miejskie zwiedzanie.
W 2002 roku euro stało się oficjalną austriacką walutą. Przedtem obowiązującą walutą był austriacki szyling (ATS).
Austria znajduje się w centrum Europy i graniczy z wieloma państwami. Są to Niemcy, Republika Czeska i Słowacja (północ), Węgry (wschód), Włochy i Słowenia (południe) oraz Szwajcaria i Liechtenstein (zachód). Największa część Austrii składa się z niskich pasm górskich oraz wysokich gór - Alp. Alpy charakteryzują się ogromnymi masywami górskimi, imponującymi lodowcami oraz pięknymi dolinami. Istnieje wiele czystych jezior i górskich regionów. Attersee jest największym alpejskim jeziorem. Grossglockner (prawie 3,800 metrów) jest najwyższym górskim szczytem w Austrii.
Wschodnia część Austrii składa się ze wzniesień oraz płaskich terenów. W kraju można zobaczyć rzekę Dunaj. Razem z dopływającą do niej rzeką Inn, stanowią najważniejsze państwowe rzeki. Rzeki Inn, Herberg, Enns i Mur wpływają do Dunaju. Neusiedler Meer to największe jezioro w kraju (na wschodzie).
Austria składa się z dziewięciu landów (Bundesländer). Każdy land posiada swoją własną stolicę. Następujące landy i ich stolice to: Wiedeń (Wiedeń), Styria (Graz), Vorarlberg (Bregencja), Tyrol (Innsbruck), Salzburg (Salzburg), Karyntia (Klagenfurt), górna Austria (Linz), dolna Austria (Sankt Pölten) oraz Burgenland (Eisenstadt). Wiedeń leży przy rzece Dunaj na wschodzie kraju.
Austria to relatywnie mały kraj ale różnice klimatyczne w kraju są znaczne. Na wschodzie kraju panuje klimat kontynentalny. Południe kraju posiada bardziej klimat śródziemnomorski z ciepłymi i suchymi latami. Na zachodzie kraju występują znaczne opady atmosferyczne. Alpy charakteryzują się klimatem wysokogórskim. Różnice pomiędzy dniem i nocą oraz latem i zimą są znaczne. Podczas zimy panują duże opady śniegu, a lata są chłodne. W niektórych miejscach temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza.
Austria posiada również dobrze rozwiniętą kolej oraz sieć dróg. Całkowita długość dróg krajowych liczy prawie 134,000 kilometrów. Autobahnvignet (winiety) są obowiązkowe na austriackich autostradach. Można je kupić na granicy kraju. Podczas zimy wiele górskich dróg jest zamkniętych. Na tych górskich drogach trzeba brać pod uwagę stopień nachylenia podłoża. Doradza się także zawczasu zmianę na niższy bieg. Ciężkie pojazdy mają pierwszeństwo przed mniejszymi pojazdami.
Sieć kolejowa liczy ponad 6,000 kilometrów. Regiony górskie są mniej dostępne dla kolei. Istnieją zarówno połączenia krajowe jak i międzynarodowe pomiędzy ważnymi miastami. Największym austriackim przewoźnikiem kolejowym jest Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Transport autokarowy dzieli się na państwowy, miejski i prywatny. Autobusy jeżdżą praktycznie do każdej wioski.
Jednym z najważniejszych portów lotniczych w Austrii jest lotnisko Schwechat w Wiedniu. Inne ważne lotniska to Lotnisko Graz, Lotnisko Innsbruck, Lotnisko Salzburg, Lotnisko Klagenfurt oraz Lotnisko Linz. Zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe odbywają się na tych lotniskach. Państwowe linie lotnicze to Austrian Airlines. Loty międzynarodowe zapewnia przewoźnik Tyrolean Airways.
Dunaj jest najważniejszym szlakiem wodnym w Europie. Transport towarowy pomiędzy Europą wschodnią i zachodnią odbywa się często na tej rzece. Całkowita długość austriackich szlaków wodnych wynosi blisko 350 kilometrów.
Różne kraje należące niegdyś do dynastii Habsburgów miały swój wpływ na austriacką kuchnię. Dlatego węgięrski gulasz, serbska zupa fasolowa oraz włoski ryż znajdują się w austriackim menu. Prawdopodobnie najbardziej znanym austriackim daniem jest wiedeński sznycel. Typową wiedeńską specjalnością jest Kaiserschmarren: kawałki naleśnika z cukrem pudrem i powidłami. Ponadto Austria znana jest ze swoich ciast: tort Sachera (z czekoladą), ciasto Linzert (z orzechami i dżemem) oraz tort malakoffa (czekolada z rumem i bitą śmietana). Regiony górskie mają swoje własne specjalności, takie jak ser alpejski, kozi ser oraz bekon z Tyrolu.
Popularnym napojem w Austrii jest wiedeńska kawa. Jest to mieszanka kawy i czekolady. Austriacy uwielbiają kawę i znają wiele jej rodzajów. Wiedeń posiada prawdziwe kawiarnie. W dawnych czasach artyści i inteligencja spotykała się właśnie tam. Obecnie kawiarnie istnieją po to by serwować znakomitą austriacką kawę.
Austria posiada wiele hoteli, domów wypoczynkowych lub apartamentów. W regionach górskich można wynająć małe domki lub chatki górskie. Co więcej, istnieje wystarczająco dużo pól namiotowych, często znajdujących się w przepięknym otoczeniu. Możesz także wybrać nocleg Bed&Breakfast (łóżko i śniadanie). Ogólnie zakwaterowanie w Austrii jest dobrej jakości a Austriacy są bardzo gościnni.
Austria znajduje się w strefie czasowej GMT +1. Od kwietnia do października używa się czasu letniego a zegar przestawiony jest o godzinę do przodu.
W poszukiwaniu innych informacji dotyczących Austrii polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:
Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.